"Od neděle 4. října uvedeme vždy v týdenním intervalu titul nebo pásmo, které budou reprezentovat jedno desetiletí. V úvodu půjde o dobové dokumenty České hrady a zámky, Zlaté srdéčko a Pražští adamité, natočené v letech 1914, 1916 a 1917," řekl vedoucí kina Lucerna Bedřich Němec. Přehlídku ukončí po deseti týdnech projekce Menzelova snímku Obsluhoval jsem anglického krále, který se v kině a v kavárně Lucerna zčásti natáčel a koncem roku 2006 tu měl úspěšné týdenní předpremiérové promítání.
Představení připravené na 11. října uvede film Hanse Tintnera z roku 1929 Pasák holek. Další projekce představí filmovým fanouškům snímky Gustava Machatého, Otakara Vávry, Jiřího Krejčíka, Věry Chytilové, Karla Kachyni, Františka Vláčila a Saši Gedeona.
Oslavy kina Lucerna, které vyvrcholí 3. prosince, začaly v květnu v rámci Pražského jara uvedením nejvýznamnějšího filmu němé éry české kinematografie Erotikon. Pokračovaly v srpnu přehlídkou nazvanou S Kafkou do kina, kdy rovněž nabídly snímky, které běžně v kinech nejsou. Vedle reprízy Erotikonu, kterou opět doprovodili hudebníci FOK pod taktovkou Maria Klemense, šlo například o snímek Olivera Stonea nazvaný W, mapující prezidentování George W. Bushe, klasické horory Jáma a kyvadlo a Předčasný pohřeb a film Terryho Gilliama Král rybář z roku 1991.
První Obrácení Ferdyše Pištory
Pražské kino Lucerna je nejstarším stálým kinem v provozu v Čechách. Je součástí rozsáhlého komplexu domů Paláce Lucerna, jež postupně vznikaly v letech 1907 až 1921. Jednosálové kino bylo postaveno v roce 1909 v kombinaci renesančních stylů a art nouveau s více než 500 sedadly. Jako jedno z prvních uvádělo zvukové filmy v Praze, tím prvním byla v srpnu 1929 Loď komediantů. V roce 1931 se tu odehrálo i první představení českého zvukového filmu Obrácení Ferdyše Pištory.
Historie Lucerny je spojena s historií celého secesního multifunkčního paláce. Projekt vypracoval a zrealizoval dědeček Václava a Ivana Havlových, stavitel Vácslav Havel ve spolupráci s architektem Stanislavem Bechyněm. Původně bylo s tímto sálem počítáno jako s experimentální scénou Národního divadla. Nakonec však k tomu nedošlo.
Secesní multifunkční palác byl první pražskou železobetonovou budovou se zastřešenou a prosklenou pasáží, která byla do té doby v Čechách nevídaná. Multifunkční budova v centru Prahy nabídla prostory pro společenské a kulturní podniky, obchody i bydlení. Palác Lucerna se stal záhy centrem kulturního a společenského života v Praze a v jeho prostorách se odehrávalo mnoho významných společenských událostí. Jeho součástí je Velký sál a také Lucerna Music bar. Když kino Lucerna začínalo, lákaly inzeráty a poutače k jeho návštěvě slovy, že jde o "nejpřednější a největší podnik v Rakousku".