Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Odhalené nymfy. Zrušme Rubense, toho nestoudníka

Kultura

  17:00
MANCHESTER - Možná je dočasné odstranění díla Hylas a nymfy prerafaelity Waterhouse z expozice v manchesterské galerii jen výrazem přepjatosti kurátorky, lokální bouří ve sklenici vody. Neboť bláznivé kurátorky operují všude na světě.

John William Waterhouse - Hylas a nymfy. foto: MANCHESTER ART GALLERY

Jenže tak úplně nad tím mávnout rukou nelze, protože odstraňují-li se umělecká díla z veřejného prostoru z ideologických důvodů, je to cesta do pekel. A neuvěřitelná cenzura, ať je důvod jakýkoliv.

Dotyčná kurátorka totiž soudí, že malba s antickým motivem zobrazuje ženské tělo jako pasivní dekorativní předmět či jako zobrazení osudové ženy. A o takové tematice se v době hysterické kampaně Me Too má prý debatovat. Proboha proč? Zrušíme dějiny výtvarného umění od antiky až po současnost, protože muži (i ženy) zpodobňovali odjakživa nahé ženské tělo jako symbol, jako ideál, vzrušující a nedosažitelný, jako ztělesnění krásy i jako metaforu života i smrti a podobně? A to jen proto, že militantní dámy vytáhly do nové dívčí války, na jejímž konci má zřejmě být nový, tvárný muž skákající, jak ženy pískají? Opravdu ženy takové muže chtějí? Bezpohlavní vystrašené onuce?

MACHALICKÁ: Nový hon na čarodějnice. Při hodnocení sexuálního obtěžování používejme rozum

Když jsem viděla tyto bojovnice na udělování cen Grammy v upnutých černých šatech jako dominy s vytrčenými prsy a drsnými proslovy, sama jsem se lekla. Amerika opravdu zase blázní na kvadrát.

Venušina hostina (Peter Paul Rubens).

Takže: zrušme Rubense, hanebníka a nestoudníka, jehož obrazy jsou zavalené macatými krasavicemi. Bídák nekorektní ještě je všechny ukazoval s celulitidou. Zrušme Picassa a všechny jeho kubistické ženy, vždyť je pokořoval už jen tím, kam umístil jejich pohlaví. A co takový Manet a jeho Snídaně v trávě? Pryč z galerií. Nahá žena mezi dvěma oblečenými muži, co se asi tak tihle zvrhlíci chystají provádět, že?

Édouard Manet - Snídaně v trávě

Takový Ondřej Brody, který slavné dílo před časem ironicky interpretoval jako pornografii, čímž se snažil zprostředkovat dávný „skandální“ pocit, by zřejmě mohl být v některých zemích dnes lynčován. Anebo jsou to všechno jenom nepodstatné excesy? Doufejme, že to přejde, ale vždycky, když chce někdo dospělé vychovávat, co si mají myslet a jak mají vnímat svět kolem sebe, jde do tuhého.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat