Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na co do divadla

Vtipné, trefné, nápadité. Vykouření je výsměchem divácké zabedněnosti a omezenosti


Inscenace Vykouření | foto: ČTK

Premium Recenze
Režisér Jiří Havelka se v brněnské Huse na provázku vrátil k někdejšímu poprasku s Frljičovou inscenací Naše násilí a vaše násilí. Po pěti letech výsměšně a ironicky zrekapituloval reakce na tento údajně rouhačský kus a zároveň se zamyslel nad současným vnímáním divadla a umělecké svobody vůbec. Vznikla průrazná inscenace plná živé divadelnosti, která nese název Vykouření.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Havelka spolu s dramaturgem Martinem Sládečkem nepochybně prostudovali kvantum materiálů – recenze, dopisy, internetové diskuse, komentáře i dokumenty ze soudního jednání. Z toho všeho pak složili výmluvný obraz lidské omezenosti, který zároveň vypovídá o snadnosti manipulace v době, která jedince zaplavuje informacemi.

Inscenace je rozdělená na dvě půlky, v té první jde o sled kratších situací, které ironicky zobrazují jednak výjevy z Frljičovy inscenace, jednak vynalézavě převádějí do divadelního jazyka různé absurdní výroky na její adresu, které také s báječnou imaginací rozvíjejí. A konečně se stejnou metodou snaží divákům předvést jakýsi manuál vyjadřovacích prostředků současného divadla čili ukázat, že divadlo je fikce, pracuje se znaky a metaforami.

Je to velmi trefné a tvůrce jistě inspirovalo, jakou mírou zabedněnosti se negativní reakce na Frljičovu inscenaci vyznačovaly.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat