Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Madona z Veveří bude v Národní Galerii asi jen do neděle. Poputuje do Brna

Kultura

  9:08
PRAHA - Jen do konce víkendu bude pravděpodobně gotická Madona z Veveří součástí expozice středověkého umění v Anežském klášteře v Praze.

Madona z Veveří. foto: Reprofoto

V pondělí by měla Národní galerie na základě rozhodnutí soudu deskovou malbu ze 14. století předat farnosti ve Veverské Bítýšce. Ta o dílo, jež je národní kulturní památkou, požádala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi a chce je vystavit v Diecézním muzeu v Brně.

Madona z Veveří zatím zůstává v Národní galerii, do Brna v termínu nedorazila

Zda se bude kvůli chybějícímu obrazu měnit podoba stálé expozice, zatím není zřejmé. Národní galerie proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek a galerie musí obraz farnosti vydat.

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Vždy s ním musí jet zástupce majitele jako kurýr. Za přísných bezpečnostních podmínek se převážejí všechna umělecká díla, ta stará stovky let ale vyžadují zvláštní péči. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací buď speciálními nákladními auty se vzduchovým odpružením a klimatizací, anebo letecky.

Podmínky pro přepravu díla

Bedny musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima - stejné jako v prostoru, v němž byl obraz dlouhodobě umístěn. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována na podstavec či do vitrín.

Národní galerie musí vydat církvi obraz Madona z Veveří, rozhodl soud

Národní galerie zprvu s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Nebyl pravděpodobně zřejmý výklad památkového zákona, který v případě změny umístění kulturní památky vyžaduje v některém případě souhlas příslušného orgánu památkové péče.

Vzácný obraz

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu Národní galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

Autor: