Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Madona z Veveří bude v Národní Galerii asi jen do neděle. Poputuje do Brna

Kultura

  9:08
PRAHA - Jen do konce víkendu bude pravděpodobně gotická Madona z Veveří součástí expozice středověkého umění v Anežském klášteře v Praze.

Madona z Veveří. foto: Reprofoto

V pondělí by měla Národní galerie na základě rozhodnutí soudu deskovou malbu ze 14. století předat farnosti ve Veverské Bítýšce. Ta o dílo, jež je národní kulturní památkou, požádala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi a chce je vystavit v Diecézním muzeu v Brně.

Madona z Veveří zatím zůstává v Národní galerii, do Brna v termínu nedorazila

Zda se bude kvůli chybějícímu obrazu měnit podoba stálé expozice, zatím není zřejmé. Národní galerie proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek a galerie musí obraz farnosti vydat.

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Vždy s ním musí jet zástupce majitele jako kurýr. Za přísných bezpečnostních podmínek se převážejí všechna umělecká díla, ta stará stovky let ale vyžadují zvláštní péči. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací buď speciálními nákladními auty se vzduchovým odpružením a klimatizací, anebo letecky.

Podmínky pro přepravu díla

Bedny musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima - stejné jako v prostoru, v němž byl obraz dlouhodobě umístěn. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována na podstavec či do vitrín.

Národní galerie musí vydat církvi obraz Madona z Veveří, rozhodl soud

Národní galerie zprvu s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Nebyl pravděpodobně zřejmý výklad památkového zákona, který v případě změny umístění kulturní památky vyžaduje v některém případě souhlas příslušného orgánu památkové péče.

Vzácný obraz

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu Národní galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?
Ambulantní porod: Alternativa k rození doma?

Maminky, které uvažují o domácím porodu, ale nechtějí sebe ani miminko vystavovat možným rizikům, mohou jako kompromis zvolit ambulantní porod. Ten...

Mohlo by vás zajímat