Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magdalena Kožená vyprodala mimořádným koncertem Rudolfinum

Kultura

  22:49
PRAHA - UVNITŘ FOTKY. Ovacemi vestoje skončil recitál proslulé české mezzosopranistky Magdaleny Kožené, s nímž dnes večer vystoupila na mimořádném koncertě v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Představila se s orchestrem starých nástrojů Venice Baroque Orchestra.

Magdalena Kožená při zkoušce s Venice Baroque Orchestra řízeným dirigentem Andreou Marconim 1. listopadu v Rudolfinu. foto: ČTK

Spíše než osvědčené virtuosní "hity" zvolila árie zajímavé především výrazově; všechny z díla italského barokního mistra Antonia Vivaldiho. "Magdalena Kožená byla i dnes samozřejmě úžasná. Už tím, kolik dala do svého projevu nejrůznějších emocí. Ovšem Benátský barokní orchestr jí byl ve své dokonalosti rovnocenným partnerem. I výkony jeho instrumentálních sólistů patřily k vrcholům programu," řekl hudební kritik Petr Veber.

Dva přídavky a potlesk trvaly patnáct minut. Během koncertu došlo i k humorným situacím, když při střídání sólistů přebýval či naopak scházel notový pultík. I to však hudebníci vyřešili s přehledem a chápající publikum je za to odměnilo potleskem.

"Pražský večer zahájil turné, které vyvrcholí 20. listopadu v Mnichově," řekl manažer Magdaleny Kožené David Dittrich. Během něj pěvkyně vystoupí také ve Vídni, Madridu, Barceloně, Amsterodamu a v Paříži. Dirigentem byl Andrea Marcon, jako sólisté se představili houslisté Massimiliano Tieppo a Gianpiero Zanocco a flétnisté Michele Favaro a Anna Fuseková.

Před vyprodaným hledištěm zazněly árie z oper Griselda, Orlando furioso, Arsilda, Farnace, La verita in cimento, Ottone in villa a z oratoria Juditha triumphans. Program doplnily instrumentální koncerty a sinfonie. Opera je méně známou oblastí Vivaldiho díla. Jeho tvorba pro divadlo je však nesmírně rozsáhlá, zkomponoval minimálně 44 operních děl, z nichž se zachovala polovina.

Z nejvyhledávanějších a nejvýraznějších
Letos šestatřicetiletá brněnská rodačka Magdalena Kožená je jednou z nejvyhledávanějších a nejvýraznějších evropských mezzosopranistek, což dokládají ceny, které získala v České republice i v zahraničí včetně exkluzivní smlouva s nahrávací společností Deutsche Grammophon. Letos v říjnu získala cenu časopisu Gramophone v kategorii recitálu za nahrávku opery Julietta Bohuslava Martinů, která vznikla koncem minulého roku právě v pražském Rudolfinu. Cenu Gramophone získala před pěti lety v hlavní kategorii Umělec roku.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat