Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magnesia Litera 2015: knihou roku je Básník Martina Reinera

Kultura

  21:44
PRAHA - Knižní soutěž Magnesia Litera v úterý potvrdila úspěch „románu“ Martina Reinera Básník. Ten po vítězství v anketě Lidových novin zvítězil též jako kniha roku ve čtrnáctém ročníku minerálkové soutěže. Výsledky se vyhlašovaly na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Martin Reiner, vítěz kategorie Kniha roku v soutěži Magnesia Litera. foto:  Michal Šula, MAFRA

Šestisetstránkový „román faktu“ Martina Reinera o životě básníka Ivana Blatného vyšel loni na podzim v nakladatelství Torst. V­ anketě Lidových novin zvítězil s dosud nejvyšším počtem hlasů: hlasovalo pro něj 39 z 205 účastníků ankety. V Liteře zvítězil však „pouze“ v hlavní ceně: toto vítězství je ale nejpříjemnější, neboť je dotováno částkou 200 tisíc korun.

Vzestup i pád Ivana Blatného

Začtěte se do vítěze letošního ročníku Magnesia Litera. Román o Ivanu Blatném pořídíte se slevou a z pohodlí svého domova na Knihy.iDNES.cz.

Humor vítězí

Ve své kategorii, tedy v próze, však vyhrál – pro někoho možná překvapivě – Petr Stančík s humoristickým (!) románem Mlýn na mumie. Porotci mu dali přednost nejen před Reinerem, ale i ­před Václavem Kahudou a jeho prózou Vítr, tma, přítomnost, nejspíš nejkontroverznější prózou posledních let, v jistém smyslu monstrózním a paranoickým výlevem nesporné slovní síly a imaginace. 

Zajímavé je, že jak Kahuda, tak Petr Stančík jsou autoři, kteří začínali vydávat své texty právě v Reinerově (dříve Pluháčkově) nakladatelství Petrov, které se později změnilo ve firmu Druhé město. Stančík se na české literární scéně vyskytuje od devadesátých let, kdy v rámci excentrické stylizace používal jméno Odillo Stradický ze Strdic. Pod tímto jménem vydal několik básnických sbírek a próz načichlých divokou fantasmagorií. Nyní už píše pod svým jménem. A mnohem přístupněji.

Román Mlýn na mumie je kvazihistorický, a to v pozoruhodně důkladné míře. Atmosféra tehdejší Prahy je podána s groteskní erudicí. Historické události jsou zpřítomněny v komické, ale v podstatě realistické zkratce a vtipně zapojeny do celkového děje. Děj se odehrává v roce 1866 a konflikt Pruska s Rakouskem, k němuž v­tomto roce dojde, je odhalen jako součást po staletí probíhajícího souboje spikleneckého spolku o světovládu. Stančíkova kniha je do jisté míry též parodií na tento druh četby a „myšlení“.

Novinkou letošního ročníku byla cena za blog, o níž rozhodovali čtenáři. Podle Pavla Mandyse, organizátora soutěže, šlo o nápad sponzora, který si od toho sliboval vtažení mladých lidí do soutěže. Z ­pěti vybraných zvítězil s přehledem blog herečky Marie Doležalové Kafe a cigárko.

Držitelé cen Magnesia Litera 2015:

 • Kniha roku: Martin Reiner - Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
 • Litera za prózu: Petr Stančík - Mlýn na mumie (Druhé město)
 • Litera za poezii: Olga Stehlíková - Týdny (Dauphin)
 • Litera za knihu pro děti a mládež: Ondřej Horák, Jiří Franta - Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
 • Litera za literaturu faktu: Zdeněk Hojda a kolektiv - Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
 • Litera za nakladatelský čin: Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kolektiv - Akademický atlas českých dějin (Academia)
 • Litera za překladovou knihu: Shel Silverstein - Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)
 • Litera pro objev roku: Matěj Hořava - Pálenka (Host)
 • Cena čtenářů: Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora - Lumpové a beránci (Akcenta)
 • Blog roku: Marie Doležalová - Kafe a cigárko

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...