Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magnesia Litera 2015: knihou roku je Básník Martina Reinera

Kultura

  21:44
PRAHA - Knižní soutěž Magnesia Litera v úterý potvrdila úspěch „románu“ Martina Reinera Básník. Ten po vítězství v anketě Lidových novin zvítězil též jako kniha roku ve čtrnáctém ročníku minerálkové soutěže. Výsledky se vyhlašovaly na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Martin Reiner, vítěz kategorie Kniha roku v soutěži Magnesia Litera. foto:  Michal Šula, MAFRA

Šestisetstránkový „román faktu“ Martina Reinera o životě básníka Ivana Blatného vyšel loni na podzim v nakladatelství Torst. V­ anketě Lidových novin zvítězil s dosud nejvyšším počtem hlasů: hlasovalo pro něj 39 z 205 účastníků ankety. V Liteře zvítězil však „pouze“ v hlavní ceně: toto vítězství je ale nejpříjemnější, neboť je dotováno částkou 200 tisíc korun.

Vzestup i pád Ivana Blatného

Začtěte se do vítěze letošního ročníku Magnesia Litera. Román o Ivanu Blatném pořídíte se slevou a z pohodlí svého domova na Knihy.iDNES.cz.

Humor vítězí

Ve své kategorii, tedy v próze, však vyhrál – pro někoho možná překvapivě – Petr Stančík s humoristickým (!) románem Mlýn na mumie. Porotci mu dali přednost nejen před Reinerem, ale i ­před Václavem Kahudou a jeho prózou Vítr, tma, přítomnost, nejspíš nejkontroverznější prózou posledních let, v jistém smyslu monstrózním a paranoickým výlevem nesporné slovní síly a imaginace. 

Zajímavé je, že jak Kahuda, tak Petr Stančík jsou autoři, kteří začínali vydávat své texty právě v Reinerově (dříve Pluháčkově) nakladatelství Petrov, které se později změnilo ve firmu Druhé město. Stančík se na české literární scéně vyskytuje od devadesátých let, kdy v rámci excentrické stylizace používal jméno Odillo Stradický ze Strdic. Pod tímto jménem vydal několik básnických sbírek a próz načichlých divokou fantasmagorií. Nyní už píše pod svým jménem. A mnohem přístupněji.

Román Mlýn na mumie je kvazihistorický, a to v pozoruhodně důkladné míře. Atmosféra tehdejší Prahy je podána s groteskní erudicí. Historické události jsou zpřítomněny v komické, ale v podstatě realistické zkratce a vtipně zapojeny do celkového děje. Děj se odehrává v roce 1866 a konflikt Pruska s Rakouskem, k němuž v­tomto roce dojde, je odhalen jako součást po staletí probíhajícího souboje spikleneckého spolku o světovládu. Stančíkova kniha je do jisté míry též parodií na tento druh četby a „myšlení“.

Novinkou letošního ročníku byla cena za blog, o níž rozhodovali čtenáři. Podle Pavla Mandyse, organizátora soutěže, šlo o nápad sponzora, který si od toho sliboval vtažení mladých lidí do soutěže. Z ­pěti vybraných zvítězil s přehledem blog herečky Marie Doležalové Kafe a cigárko.

Držitelé cen Magnesia Litera 2015:

 • Kniha roku: Martin Reiner - Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
 • Litera za prózu: Petr Stančík - Mlýn na mumie (Druhé město)
 • Litera za poezii: Olga Stehlíková - Týdny (Dauphin)
 • Litera za knihu pro děti a mládež: Ondřej Horák, Jiří Franta - Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
 • Litera za literaturu faktu: Zdeněk Hojda a kolektiv - Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
 • Litera za nakladatelský čin: Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kolektiv - Akademický atlas českých dějin (Academia)
 • Litera za překladovou knihu: Shel Silverstein - Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)
 • Litera pro objev roku: Matěj Hořava - Pálenka (Host)
 • Cena čtenářů: Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora - Lumpové a beránci (Akcenta)
 • Blog roku: Marie Doležalová - Kafe a cigárko

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!