Zvítězila také v kategorii literatury faktu, v níž byla nominována. Kniha nabízí detailní vhled do atmosféry Prahy v době nacistické okupace prostřednictvím topografie pražských ulic. S udělením hlavní ceny je spojena odměna 200.000 korun. Ceny pro nejlepší knihy uplynulého roku se dnes udílely na Nové scéně.
Přečtěte si starší rozhovor s Jiřím Padevětem: |
"Dnes by se Jozef Gabčík dožil 102 let, asi by měl radost," řekl při přebírání ceny Padevět. Na více než osmisetstránkové publikaci pracoval přes tři roky. Rád by prý podobně připravil knihu o Praze stalinistické.
Padevětova publikace je rozdělena do částí podle městských čtvrtí a vedle známých míst spojených třeba s atentátem na Reinharda Heydricha (jedním z československých vojáků, kteří atentát provedli, byl právě Gabčík) nebo Pražským povstáním připomíná i okamžiky, které se do širšího povědomí nedostaly. V průvodci jsou zmínky o místech spojených s odbojem, protižidovskou perzekucí, s činností nacistického aparátu a kolaborantských organizací nebo s uváděním divadelních představení či vývojem filmového průmyslu.
Ceny Magnesia Litera za nejlepší knihy roku 2014:
|
V nejsledovanější kategorii původní české prózy porota vybrala knihu Emila Hakla Skutečná událost, v níž autor sice dostává pověsti velkého ironika a zůstává věrný svému neiluzivnímu vidění světa, jeho postavy ale tentokrát poprvé osud berou do svých rukou.
Životem znavenému padesátníkovi do života vstoupí nová žena a také zájem o historii německé teroristické organizace RAF. Dva hlavní motivy se prostupují a autor z nich spřádá jednoduchý, ale působivý příběh o okamžiku, kdy se člověk konečně rozhodne jednat.
Literu za nakladatelský čin dostává Paseka za své rozsáhlé a letos dokončené Velké dějiny zemí Koruny české. Edice zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945. Jde o největší dokončený knižní projekt české historiografie. Literu za poezii má Kateřina Rudčenková se svou sbírkou Chůze po dunách.
Mezi knížkami pro děti porota vybrala titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. Knížka přibližuje jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla, texty umělecké i odborné se ve výkladu střídají s různými výtvarnými technikami: od ilustrovaných básní přes filmové plakáty až po komiksy.
Čtenáři dali svou cenu knížce Zdeňka Svěráka Po strništi bos.
Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu