Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magnesia Litera: knihou roku 2014 je Průvodce protektorátní Prahou Jiřího Padevěta

Kultura

  21:35aktualizováno  22:29
PRAHA - Knihou roku 2014, tedy hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera, se v úterý večer stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou z nakladatelství Academia.

Jiří Padevět přebírá cenu Magnesia Litera od Ondřeje Vetchého foto: MAFRA: Dan Materna

Zvítězila také v kategorii literatury faktu, v níž byla nominována. Kniha nabízí detailní vhled do atmosféry Prahy v době nacistické okupace prostřednictvím topografie pražských ulic. S udělením hlavní ceny je spojena odměna 200.000 korun. Ceny pro nejlepší knihy uplynulého roku se dnes udílely na Nové scéně.

Přečtěte si starší rozhovor s Jiřím Padevětem:

"Dnes by se Jozef Gabčík dožil 102 let, asi by měl radost," řekl při přebírání ceny Padevět. Na více než osmisetstránkové publikaci pracoval přes tři roky. Rád by prý podobně připravil knihu o Praze stalinistické.

Jiří Padevět: Průvodce protektorátní Prahou

Padevětova publikace je rozdělena do částí podle městských čtvrtí a vedle známých míst spojených třeba s atentátem na Reinharda Heydricha (jedním z československých vojáků, kteří atentát provedli, byl právě Gabčík) nebo Pražským povstáním připomíná i okamžiky, které se do širšího povědomí nedostaly. V průvodci jsou zmínky o místech spojených s odbojem, protižidovskou perzekucí, s činností nacistického aparátu a kolaborantských organizací nebo s uváděním divadelních představení či vývojem filmového průmyslu.

Jiří Padevět s cenou Magnesia Litera

Ceny Magnesia Litera za nejlepší knihy roku 2014:

 • Kniha roku: Jiří Padevět - Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
 • Litera za prózu: Emil Hakl - Skutečná událost (Argo)
 • Litera za poezii: Kateřina Rudčenková - Chůze po dunách (fra)
 • Litera za knihu pro děti a mládež: Ondřej Buddeus, David Böhm - Hlava v hlavě (Labyrint)
 • Litera za literaturu faktu: Jiří Padevět - Průvodce protektorátní Prahou (Academia)
 • Litera za nakladatelský čin: Velké dějiny zemí Koruny české (Paseka)
 • Litera za překladovou knihu: Péter Esterházy - Harmonia caelestis (z maďarštiny přeložil Robert Svoboda, Academia)
 • Litera pro objev roku: Jan Trachta - Tichý dech (Paseka)
 • Cena čtenářů: Zdeněk Svěrák - Po strništi bos (Fragment)

V nejsledovanější kategorii původní české prózy porota vybrala knihu Emila Hakla Skutečná událost, v níž autor sice dostává pověsti velkého ironika a zůstává věrný svému neiluzivnímu vidění světa, jeho postavy ale tentokrát poprvé osud berou do svých rukou.

Emil Hakl: Ani přibližně si nedokážu představit, co obnáší pojem „spisovatelská hrdost“.

Životem znavenému padesátníkovi do života vstoupí nová žena a také zájem o historii německé teroristické organizace RAF. Dva hlavní motivy se prostupují a autor z nich spřádá jednoduchý, ale působivý příběh o okamžiku, kdy se člověk konečně rozhodne jednat.

Literu za nakladatelský čin dostává Paseka za své rozsáhlé a letos dokončené Velké dějiny zemí Koruny české. Edice zahrnuje historii od počátků českých dějin až do roku 1945. Jde o největší dokončený knižní projekt české historiografie. Literu za poezii má Kateřina Rudčenková se svou sbírkou Chůze po dunách.

Mezi knížkami pro děti porota vybrala titul básníka Ondřeje Buddeuse a oceňovaného výtvarníka Davida Böhma Hlava v hlavě. Knížka přibližuje jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla, texty umělecké i odborné se ve výkladu střídají s různými výtvarnými technikami: od ilustrovaných básní přes filmové plakáty až po komiksy.

David Böhm, Ondřej Buddeus: Hlava v hlavě

Z knihy Hlava v hlavě

Z knihy Hlava v hlavě

Čtenáři dali svou cenu knížce Zdeňka Svěráka Po strništi bos.

Soutěž Magnesia Litera byla založena v roce 2002 s cílem pomoci kvalitním knihám k větší prodejnosti a čtenářům k lepší orientaci na knižním trhu

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat