Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magnesia Litera: Knihou roku je román o drsném dospívání v nehostinném světě

Kultura

  21:42aktualizováno  22:13
PRAHA - Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera stal román Jezero, který napsala Bianca Bellová. Próza je drsným příběhem o dospívání a zároveň postapokalyptickým podobenstvím o zničení přírody, po kterém následuje zpustošení lidských vztahů i duší jednotlivých lidí.

Bianca Bellová získala 4. dubna v Praze cenu Kniha roku v soutěži Magnesia Litera 2017. Ocenění obdržela za knihu Jezero. foto: ČTK

Pořadatelé v úterý v Národním divadle v Praze vyhlásili i vítěze osmi kategorií soutěže, jež má propagovat kvalitní četbu. V té nejsledovanější, v kategorii prózy, zvítězil Marek Šindelka s románem Únava materiálu.

Stejnou cenu dostal už před pěti lety za svou sbírku povídek Zůstaňte s námi. Únava materiálu je jeho druhým románem. V něm podle literárních publicistů jako jeden z mála současných autorů uchopil skutečně současné téma, tedy uprchlíky. Podle nakladatele jde o první český román, který zachycuje téma uprchlické krize. Inspirací Šindelkovi byla zpráva o nálezu 71 mrtvých uprchlíků v odstaveném voze na dálnici.

Ministr kultury Daniel Herman (druhý zprava) předal Literu za nakladatelský čin...
Bianca Bellová získala 4. dubna v Praze cenu Kniha roku v soutěži Magnesia...

Hlavní vítězka soutěže, která získává odměnu 200 tisíc korun, je česká spisovatelka s bulharskými kořeny. Pracuje jako překladatelka a tlumočnice z angličtiny. V románu Jezero zasadila příběh chlapce Namiho, který pátrá po své matce, do exotického prostředí připomínajícího vysychající Aralské jezero. Sugestivní dojem příběhu umocňuje poetický jazyk a obraznost, které kontrastují s líčením všudypřítomné brutality. Bellová napsala osobitý mýtus, podmanivý příběh iniciace, kdy se chlapec musí potopit na dno svého zoufalství, aby se vynořil silnější, uvedli porotci.

Literu za nakladatelský čin dostala kniha Adama Chrousta Miloslav Stingl - Biografie cestovatelské legendy. Nejlepší knihou pro děti a mládež je publikace Tomáše Končinského a Barbory Klárové Překlep a Škraloup s ilustracemi Daniela Špačka. Podle poroty jde o tématem i provedením nápaditou a výpravně vyvedenou knihu. Obsahuje vynalézavé vyprávění o čase a časovosti, o pohybech a změnách ve vztahu k věcem, které stárnou, o čase, jemuž je marné vzdorovat. Do soutěže se vrátila kategorie publicistiky a vyhrála v ní Kateřina Šedá s knižní podobou svého kontroverzního projektu Brnox.

Základním materiálem projektů umělkyně Šedé bývá běžný život lidských komunit, v tom posledním se věnovala brněnské čtvrti zvané Bronx, osídlené Romy a obecně sociálně slabou komunitou. Podle poroty je kniha sugestivním vhledem do atmosféry prostředí a do myšlení tamních lidí. Projekt je ale také podle některých kritiků zatížen stereotypy většinové společnosti vůči menšinám. Ve čtvrtek se v Brně uskuteční veřejná debata nad projektem, jíž se zúčastní umělci, politologové, sociální pracovníci i policisté.

Literu za objev roku má Ondřej Nezbeda se svým Průvodcem smrtelníka, v němž líčí vlastní zážitky z nemocnic i hospiců a při vedení rozhovorů s umírajícími i jejich blízkými. Čtenáři dali cenu knize Postel hospoda kostel, kterou s knězem Zbygniewem Czendlikem napsala Markéta Zahradníková.

Držitelé cen Magnesia Litera 2017

 • Kniha roku: Bianca Bellová: Jezero (Host)
 • Litera za prózu: Marek Šindelka: Únava materiálu (Odeon)
 • Litera za poezii: Milan Ohnisko: Světlo v ráně (Druhé město)
 • Litera za knihu pro děti a mládež: Tomáš Končinský, Barbora Klárová: Překlep a Škraloup (Albatros)
 • Litera zaliteraturu faktu: Petr Roubal: Československé spartakiády (Academia)
 • Litera za nakladatelský čin: Adam Chroust: Miloslav Stingl: Biografie cestovatelské legendy (Jota)
 • Litera za překladovou knihu: Sara Baume: Jasno lepo podstín zhyna (z angličtiny přeložila Alice Hyrmanová McElveen, Odeon)
 • Litera za publicistiku: Kateřina Šedá: Brnox (Kateřina Šedá) DILIA
 • Litera pro objev roku: Ondřej Nezbeda: Průvodce smrtelníka (Paseka)
 • Kosmas cena čtenářů: Markéta Zahradníková, Zbygniew Czendlik: Postel hospoda kostel (Argo)
 • Magnesia blog roku: KKRD Boys: Brblanina
Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat