Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malíře Edvarda Muncha připomenou přednášky, výstava i film

Kultura

  11:00
PRAHA - Významného severského malíře, autora obrazu Výkřik, jednoho z nejslavnějších výtvarných děl všech dob, připomene Týden Edvarda Muncha. Ode dneška do soboty 30. listopadu festival nabídne přednášky, konferenci, komentovanou prohlídku výstavy i promítání životopisného filmu.

Munchův slavný obraz Výkřik. foto: wikipedie.org

Známý obraz s krvavým nebem a hrůzou deformovanou tváří v popředí namaloval Munch v roce 1895, v jednom z nejtěžších období svého života. Malíř tehdy trpěl maniodepresivní psychózou a bojoval s alkoholismem. Později se Výkřik stal nejdražším obrazem všech dob - prodal se za 119,9 milionu dolarů, což překonal teprve nedávno Francis Bacon  a jeho Tři studie Luciana Freuda, které se vydražily za 142,4 milionu dolarů.

ČTĚTE TAKÉ

V letošním roce se slaví 150. výročí narození tohoto malíře, a Skandinávský dům proto ve spolupráci s norským velvyslanectvím v Praze, Českým centrem Praha, Akademií výtvarných umění, Městskou knihovnou v Praze a Národní galerií pořádá festival Týden Edvarda Muncha.

Dnes v 19:00 se v Českém centru v Rytířské ulici bude konat přednáška o životě a díle Edvarda Muncha, která se bude zabývat tím, jak Munchův život ovlivnil jeho dílo, co vyjadřuje jeho legendární obraz Výkřik nebo k jakým obrazům a motivům se autor stále vracel. Na zmíněné otázky se pokusí odpovědět kurátorka Muzea Edvarda Muncha v Oslu Petra Pettersenová.

Edvard Munch (12. 12. 1863 – 23. 1. 1944)

Norský malíř a grafik, vlivný představitel moderny. Vyrostl z duchovní atmosféry secese a jeho malířské dílo má některé charakteristické rysy tohoto slohu. Studoval na kreslířské škole v Oslu, kde byl ovlivněn naturalismem, francouzskými impresionisty a postimpresionisty (zvláště Gauguinem a Seuratem). Jeho dílo inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus.

Na pražské Akademii výtvarných umění se ve čtvrtek 28. listopadu uskuteční konference Edvard Munch v souvislostech. Vedle Pettersenové se jí zúčastní například Lidie Gluchowská z Univerzity v Zelené hoře (Polsko) a Otto M. Urban z AVU. Norský spisovatel Steffen Kverneland představí nový obsáhlý komiks Munch, Jan Erik Holst z Norského filmového institutu se zaměří na vztah Muncha a kinematografie a Jiří Lauterkranc se bude věnovat restaurování uměleckých děl.

Ve čtvrtek 19:00 se bude v Městské knihovně promítat životopisný film Edvard Munch britského režiséra Petera Watkinse. Film sleduje Munchova mladá léta a zrání v předního představitele expresionismu. V prostřizích se vrací zpět v čase a všímá si důležitých událostí v umělcově minulosti – smrti matky a sestry, které ho budou provázet po celý život, a jeho vlastního vážného onemocnění.

Komentovaná prohlídka přiblíží významná Munchova díla

V sobotu 30. listopadu se od 15:00 koná ve Veletržním paláci komentovaná prohlídka Za obrazy Edvarda Muncha, která se kromě jeho děl vystavených v NG dotkne také pražské výstavy v roce 1905, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí, a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala. Komentovaná prohlídka se zaměří zejména na obraz Tanec na břehu z roku 1900, který býval součástí Munchova známého cyklu 22 obrazů Vlys života. Tento cyklus byl naposledy prezentován v celku při výstavě v roce 1905 v Praze, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí a která zásadním způsobem ovlivnila české moderní umění. Druhým obrazem ve sbírkách Národní galerie je Pobřežní krajina u Lübecku z roku 1907, která zrcadlí již odlišnou etapu Munchovy tvorby. Prohlídka se kromě Munchových obrazů dotkne také zmíněné výstavy v roce 1905 a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala. Součástí prohlídky bude také promítnutí dvou krátkých filmů o životě a díle Edvarda Muncha. Provází kurátorka sbírky moderní světové malby PhDr. Olga Uhrová.

Další informace na www.skandinavskydum.cz

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...