Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Malkovich návrhář. I takové budou Karlovy Vary

Kultura

  14:16
Američtí herci a režiséři John Malkovich a John Turturro budou hosty letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Malkovich se do Česka vrátí jen několik dní po svém vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro, tentokrát v neobvyklé roli módního návrháře.

John Malkovich foto: ČTK

Představí svou kolekci pánského oblečení Technobohemian, modely budou přední čeští herci.

"John Malkovich se vrací, ne že by mu našli ten mobilní telefon, ale aby uvedl přehlídku svého netradičního oblečení," řekl prezident festivalu Jiří Bartoška v narážce na nepříjemnou zkušenost, kterou slavný herec v Praze prožil při své návštěvě před necelými dvěma týdny.


Když totiž vystupoval na hudebním festivalu, údajně mu dosud neznámý pachatel z hotelového pokoje odcizil osobní věci za několik tisíc korun. Malkovich se jako host na karlovarskou přehlídku vrací po dvou letech; loni účinkoval ve festivalové znělce.

Turturro a Bregović převezmou cenu
John Turturro od Bartošky převezme Cenu prezidenta MFF a uvede světovou premiéru svého snímku Někde dnes večer, v němž si po boku své manželky Katherine Borowitzové zahrál i hlavní roli. "Je velký režisér, velký herec, velký scenárista a myslím si, že to (udělení ceny) není třeba vysvětlovat," uvedl Bartoška. O Turturrovu účast měli pořadatelé karlovarské přehlídky zájem už před lety. Zvali jsme ho už když byl ve Varech Big Lebowski," připomněl Bartoška rok 1998, kdy se zde promítala slavná komedie bratří Coenů; tehdy však Turturro neměl čas.

Dalším umělcem, jemuž Bartoška udělí stejnou cenu, bude srbský hudebník Goran Bregović, který dosáhl světového věhlasu díky spolupráci s režisérem Emirem Kusturicou. "Myslím si, že je dobře, že ta cena není jenom pro herce a režiséry, ale že je i pro autory scénické hudby," uvedl Bartoška.

Lidice na festivalu soutěžit nebudou
Na premiéru digitalizované kopie slavného snímku Františka Vláčila Marketa Lazarová přijede představitelka titulní role Magda Vášáryová.

V hlavní soutěžní sekci festivalu nebude zastoupen žádný český film, vzhledem k česko-slovenské koprodukci bude hostitelskou zemi reprezentovat pouze snímek slovenského režiséra Martina Šulíka Cigán o osudech dospívajícího Roma v chudé východoslovenské osadě.

Organizátoři prý sice původně uvažovali o zařazení snímků Roberta Sedláčka Rodina základ státu a Lidice Petra Nikolaeva; nakonec je však nevybrali.

"To víte, že nás to mrzí, ale jak říkala moje babička: 'Vezmi chlup na dlani, když tam není'. Nebyl film, tak ho tam nemáme," uvedl Bartoška; v čem byly české snímky pro uvedení na festivalu nevhodné, však neupřesnil.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Letošní ročník festivalu představí 179 celovečerních filmů. S výjimkou několika starších snímků uváděných v retrospektivách, budou všechny snímky v ČR uvedeny poprvé.

Světovou premiéru bude mít v Karlových Varech 21 snímků, přehlídka představí 54 filmových debutů. Již 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července. Prezidentem mezinárodní poroty bude maďarský filmař světové pověsti István Szabó, držitel Oscara za snímek Mefisto.

Cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos na karlovarské přehlídce převezme britská filmová a divadelní herečka Judi Denchová. Ta uvede britský dobový film Jana Eyrová, v němž hrála. Festivalový program uzavře nová romantická komedie Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

Autoři: ,

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....