Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Rozbité vztahy s matkami. V knize Mami, miluju nám šlo o zobrazení linie ženskosti, říká spisovatel Aleš Palán


Tahle knížka ti změní život, zní název další připravované knihy rozhovorů Aleše Palána. „Já sám takovou knihu, která by mi změnila svět, nemám,“ přiznává autor. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Premium Rozhovor
Žánr knižního rozhovoru je s Alešem Palánem (* 1965) bytostně spjatý – vzpomenout můžeme kupříkladu knihu Raději zešílet v divočině o samotářích žijících na Šumavě, která v roce 2018 zvítězila v anketě Kniha roku LN. Je to právě dialog, který Palánovi umožňuje tváří v tvář tázanému jít do hloubky. V případě aktuální knihy Mami, miluju až do takové, která čtenáře vhání do intenzivních pocitů tísně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Palánova nová kniha přináší rozhovory s pěti mladými ženami, jejichž život poznamenal absentující či patologický vztah s matkou, ale nejen to, často zkušenosti a zážitky, které by leckoho zlomily. Přesto z rozhovorů vysvítá naděje a snaha vymanit se z rodinných vzorců. Jak už je u Palána zvykem, i tento titul doprovázejí fotografie, za objektivem tentokrát stála Libuše Jarcovjáková.

Lidovky.cz: Jak byste novou knihu Mami, miluju čtenářům představil?
Tahle knížka se mi stala. Nešlo o projekt ani záměr. Knihu jsem nezačal psát s tím, že se zaměřím na určité téma. Takto ostatně postupuji často. I šumavští samotáři vznikali podobně. Ze začátku jsem jezdil za solitéry i alternativně žijícími rodinami na Šumavu i jinam a až v průběhu práce jsem si ujasnil, jak texty zúžit. Hledal jsem, dokud jsem nepřišel na ten šém – na slovo samotáři.

V případě aktuální knihy Mami, miluju to bylo velmi podobné. Až při samotné práci jsem si téma poznamenaných žensko-ženských vztahů uvědomil. Setkával jsem se s ženami, které se chtěly svěřit, nebo lépe, něco sdělit. Jak stárneme, nabíráme vědomosti a zkušenosti, na různé politické a společenské souvislosti se přirozeně díváme jinak než před lety. Na záležitosti osobní se ale, zdá se mi, díváme s ještě větším odstupem, jako bychom se uvnitř měnili s věkem víc. Povídal jsem si s ženami, které tak velký odstup nemají, jsou mladé a ty věci se jim právě dějí. Odstup nahradila intenzita prožitku.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...