Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Man Bookerovu cenu získal Julian Barnes

Kultura

  23:00aktualizováno  19. října 7:45
Na čtvrtý pokus v Londýně získal anglický autor Julian Barnes prestižní Man Bookerovu cenu. Nejvýznamnější ocenění pro anglicky psaný román získal za knihu The Sense of an Ending (Pocit konce).

Julian Barnes foto: ČTK

Pětašedesátiletý Angličan Barnes byl mezi šesti nominovanými spisovateli favoritem. V minulosti byl už třikrát v užší nominaci.

Vítězný román The Sense of an Ending je podle kritiků brilantně napsanou knihou o ošidnosti paměti. Zaměřuje se na hrdinu středního věku, který se vrací do minulosti, ale zjišťuje, že si ji pamatuje jinak, než jeho přátelé z mládí.

Barnes a jeho 11 románů

Barnes má na kontě 11 románů. Česky mu mezi jinými vyšel román Flaubertův papoušek, za který byl nominován v roce 1984, a Arthur & George, který mu vynesl nominaci v roce 2005. O Man Bookerovu cenu neúspěšně usiloval i v roce 1998 s knihou England, England.

Vítězná kniha má všechny známky klasické anglické literatury, řekla předsedkyně letošní poroty Stella Rimingtonová, která je bývalou šéfkou britské kontrarozvědky MI5 a autorkou špionážních románů. "Je skvěle napsaná, má rafinovanou zápletku a s každým čtením přichází čtenář na nové hloubky," řekla Rimingtonová.

"Jsem potěšen a stejnou měrou se mi ulevilo," poznamenal dnes při přebírání ceny Barnes.

Porotci mu dali přednost před debutanty Stephenem Kelmanem (navržen za román Pigeon English) a A.D. Millerem (Sněženky), anglickou autorkou Carol Birchovou (Jamrach's Menagerie, Jamrachův zvěřinec) a dvěma Kanaďany - Patrickem deWittem (The Sisters Brothers) a Esi Edugyanovou (Half Blood Blues).

Julian Barnes

The Sense of an Ending je nejkratším z letos nominovaných románů a má jen 150 stránek. Nejkratší vítěznou knihou historie ocenění je však Offshore Penelope Fitzgeraldové, která vyhrála v roce 1979 a má ještě o několik set slov méně než Barnesův román.

Letos předcházela vyhlašování cen kontroverze kvůli záměru poroty klást důraz i na čtivost, což podle některých kritiků vedlo ke snížení kvality vybraných knih. "Mluvili jsme o čtivosti a kvalitě...fakt, že se tato debata dostala do novinových titulků nás rozhodně uspokojil," řekla dnes předsedkyně poroty.

Ocenila současně, že navržené knihy se prodávaly vůbec nejlépe v historii ceny. Od oznámení užší nominace před šesti týdny se prodalo skoro 100.000 exemplářů nominovaných knih. Komerčně nejúspěšnější byly Sněženky (přes 35.000 prodaných výtisků) před Jamrach's Menagerie (19.500) a vítězným The Sense of an Ending (15.000).

Barnes spolu s cenou dostal prémii 50.000 liber (1,4 milionu korun) a ostatní finalisté po 2500 librách. Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, se uděluje od roku 1969 anglicky píšícím autorům mimo USA.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...