Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marhoulův Tobruk je mezi doporučenými díly na 'evropského Oscara'

Kultura

  13:02
PRAHA - Válečné drama Václava Marhoula Tobruk doporučila Evropská filmová akademie do nejužšího výběru na nominace Evropských filmových cen 2009. Tato prestižní ocenění jsou považována za evropskou obdobu Oscara. Vyhlášení vítězů 22. ročníku se uskuteční 12. prosince v Bochumi.

Tobruk (2008) foto: BioscopReprofoto

Film je nyní v seznamu 48 titulů z 25 zemí, z nichž mnohé jsou dílem slavných a renomovaných režisérů. Konkurenci Tobruku tvoří například Boylův Milionář z chatrče, Rozervaná objetí od Pedra Almodóvara, Antikrist Larse von Triera a vítěz festivalu v Cannes Bílá stuha od Michaela Hanekeho. Český filmový příběh z málo známé kapitoly druhé světové války má ve svém sousedství i snímky Andrzeje Wajdy a Stephena Daldryho.

Podle Nadi Machkové ze společnosti 2media.cz přidala nezávislá komise odborníků do užšího výběru dvou desítek doporučených snímků, nominovaných filmovými akademiemi jednotlivých členských zemí EFA, dalších 28 titulů. "V následujících týdnech bude 2000 členů Evropské filmové akademie hlasovat o nominacích v jednotlivých kategoriích. Nominace budou zveřejněny na filmovém festivalu v Seville 7. listopadu," uvedla Machková v tiskové zprávě.

Rudý odznak odvahy
Mezi členy EFA za Českou republiku, kteří se účastní konečného hlasování v rámci Evropy, jsou podle ní například Jaroslav Bouček, Aleš Danielis, Juraj Herz, Juraj Jakubisko, Miroslav Janek, Petr Koliha, Ivo Mathé, Jiří Menzel, Filip Renč, Vladimír Smutný, Pavel Strnad, Jiří Svoboda, Petr Vachler, Eva Zaoralová a Petr Zelenka. Čestným členem je Miloš Forman.

Marhoulův snímek odehrávající se v roce 1941 v severoafrické poušti inspirovala kniha Stephana Cranea Rudý odznak odvahy a také skutečné osudy dobrovolníků československého praporu bránícího za 2. světové války na straně spojenců strategický libyjský přístav Tobruk obležený Němci a Italy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat