Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Máchův Máj jinak. Slovenský ilustrátor doplnil knihu netradičními kresbami s žilkováním

Z procesu výroby. foto: Rosier

PRAHA - Oceňovaný slovenský výtvarný umělec a knižní ilustrátor se podepsal pod nové vydání Máchova Máje, jež vyšlo pod hlavičkou nakladatelství Rosier. „Měli jsme volné ruce. Knihu jsme pojali v jejích protipólech, krásných popisech prostředí v kontrastu k dramatickému textu,” říká Martin Augustín.
  5:00

Lidovky.cz: Má podle vás Mácha dnes čím oslovit současné čtenáře?
Téma Máje K. H. Máchy je nadčasové. Čas nehraje žádnou roli. Vždyť láska je věčná. A dokud bude lidská noha kráčet po této krásné zemi, do té doby bude přítomná – v nás přítomná. Jsem přesvědčený o tom, že osloví současné čtenáře. Navíc láska popsaná v Máchově Máji je očistná i spalující. To všichni potřebujeme a jaksi po ní podvědomě toužíme.

Výtvarný umělec a knižní ilustrátor Martin Augustín.

Lidovky.cz: Četla jsem, že jste měl z Máje obavy. Proč?
Důvod byl jednoduchý, zodpovědnost. Jen si představte, že se vám dostane do rukou klenot české poezie. A navíc jeho ilustrátory byli takoví umělci jako například Jan Zrzavý, Toyen, Jindřich Štyrský a jiný. Ale zde sehrála vydavatelství Rosier a Ikar významnou roli. Po mých pochybnostech, jestli už nastal ten správný čas, abych se dotkl svými ilustracemi tak krásného, hlubokého textu, jsem od nich dostal silnou podporu a ujištění. To pro mě bylo velmi důležité, protože jejich cílem bylo hledat a najít nové cesty ve vizuálním ztvárnění Máje. Tak jsem se nadechl a začal kreslit. Ale rád bych podotkl, že vždy čekám na názor a reakci toho nejdůležitějšího člověka, a tím je čtenář.

Lidovky.cz: Dnes existuje na čtyři sta vydání Máchova Máje. Zmínil jste řadu známých českých ilustrátorů, kteří se pod něj podepsali. V čem se liší vaše zpracování od těchto předešlých?
Zaprvé musím zmínit přístup k tvorbě této knihy. Od samého začátku to byla týmová práce skvělých lidí z vydavatelství, mezi něž patří Gabika Belopotocká, Zdeněk Novák a výborná grafická designérka Barbara Baloghová. Ty hodiny, které jsme nad touto knihou strávili, se asi nedají spočítat, ale všichni jsme měli důležitý cíl. A tím bylo, aby vzniklo výjimečné knižní dílo hodné Karla Hynka Máchy. Měli jsme volné ruce. Knihu jsme pojali v jejích protipólech, krásných popisech prostředí v kontrastu k dramatickému textu. I proto jsou mé ilustrace ve dvou polohách, ilustračních a typografických. Řekl bych až znakových. Co bylo velmi důležité, a na to jsem si dával velký pozor, aby byl text prvořadý. Stačí se začíst do úvodních stran a příběh se vás dotkne velmi hluboko na tom nejcitlivějším místě. A už neumíte přestat číst. To je neuvěřitelné, přímo až fascinující.

Máchův Máj s ilustracemi Martina Augustína.

Lidovky.cz: Pro mě byly jistým leitmotivem zemité barvy, výrazný tmavý přechod nových kapitol a všudypřítomné žilkování. Měl jste již od začátku jasnou představu, jak chcete Máj pojmout?
Chvíli to trvalo, několik měsíců jsem si v hlavě pohrával s různými nápady. Ale toto výsledné vyobrazení je skutečně o symbolech a přiblížení se k textu co nejbližší. Proto zemité barvy, tmavé intermezzo, přírodní motiv, který se táhne celou knihou, proto ta opozita. Ale některé nápady se vyvíjely až v procesu tvorby knihy. Nakladatelství se nakonec rozhodlo pro dvě verze knihy. Jednu v tradiční pevné vazbě, která je dostupná v knihkupectvích. Druhá je limitovaná a vychází v nákladu 300 kusů. Tato verze je číslovaná. V německé dílně Richarda Mayera byla ručně svázaná do bílé kůže a opatřená křišťálovou slzou jako symbolem lásky i tragédie. Slzu ručně tvaroval sklář Ondřej Novotný z Nového Boru. Tuto verzi je ovšem možné koupit pouze na internetu.

Sběratelská edice Máchova Máje.

Lidovky.cz: Knižní ilustrace pro vás není žádnou novinkou. Přesto zkusil jste si v rámci tohoto projektu něco nového?
Každá nová kniha je výzva a začínám jakoby od úplného začátku. Je to samozřejmě i tím, jaký text ilustruji. Už roky doprovází moje kresby knihy slovenského básníka Kamila Peteraje. V tomto roce jsme spolu zrealizovali šestou knihu Sen menom láska v Luxusnej knižnici. A to jsme už sehraní, takříkajíc spoluhráči. Již navzájem poznáme svoje pracovní zákoutí, a proto se nám spolu tvoří velmi dobře. Ale bych odpověděl na vaši otázku. Ano přístup k ilustrování knihy Máj byl jiný, než je u mě zvykem. Dostal jsem se až k znakovosti, skoro „typografické“ ilustraci. Přišlo mi to velmi vhodné vzhledem ke smyslu textu. A to je moje novum.

Z procesu výroby.
Z procesu výroby.
Z procesu výroby.
Z procesu výroby.

Lidovky.cz: Svá díla také vystavujete. Liší se výrazně práce na knižní ilustraci od malování obrazů určených na výstavu v galerii?
Podle mě ani ne. Jediný rozdíl, který vnímám, je, že ilustrovaní knih vám dává určitý mantinel, abyste se co nejvíc přiblížili k textu a současně, aby kniha vizuálně působila přitažlivě. Ale mnohé ilustrace prezentuji i na výstavách. Jak mám pocit, že mi to zapadá do koncepce výstavy, tak je rád prezentuji i touto formou. Samozřejmě společně s knihou. Mám rád interakce.

Lidovky.cz: Máj je poměrně rozsáhlá báseň, jak dlouho vám trvalo připravit jednotlivé ilustrace?
Čas plynul a já nesledoval čas, ale určitě několik měsíců.

Máchův Máj s ilustracemi Martina Augustína.
Máchův Máj s ilustracemi Martina Augustína.
Máchův Máj s ilustracemi Martina Augustína.
Máchův Máj s ilustracemi Martina Augustína.

Lidovky.cz: Na čem v současné době pracujete?
Právě mám na stole ilustrace k Modlitebníku určeného dětem. Ten bude začátkem roku vydaný na Slovensku v edici Luxusná knižnica. Vydavatel mě oslovil s nabídkou ilustrovat Marínu Andreje Sládkoviče. To je pro mě velká pocta a současně i výzva. Během toho mám dvě výstavy. Jednu v Bratislavě a jednu v Římě. Navíc mám úžasnou manželku a dvě skvělé dcery Dorotku a Barboru. Těm se věnuji velmi rád, ale to už asi není práce...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...