Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

„Je starší a zřejmě zmatená.“ Spisovatelku vyhodili z konference kvůli jednomu špatně zvoleném slovu

Spisovatelka Mercedes Lackey (2018) foto: Gage Skidmore

Americká fantasy spisovatelka Mercedes Lackeyová se dostala do problémů, když při online setkání Nebula Conference použila špatné slovo. K popsání jiné barvy pleti totiž použila anglický výraz coloured, který je považován za rasistickou nadávku.
  13:07

Organizace SFWA, která sdružuje a zastupuje americké spisovatele sci-fi a fantasy, pořádá každý rok konferenci, kde mimo jiné uděluje prestižní cenu Nebula. Na letošním ročníku, který je pořádaná online, vystoupila i Mercedes Lackeyová, údajně nejprodávanější americká fantasy autorka.

Lackeyová na letošním ročníku obdržela titul Damon Knight Memorial Grand Master Award, který se jednou ročně uděluje jednomu autorovi za celoživotní tvorbu. Když pak v rámci jednoho z panelů promluvila, chtěla vzdát hold svému kolegovi, osmdesátileté legendě žánru Samuelu R. Delanymu.

Použila ovšem anglický výraz „coloured“, který je v kontextu k lidem jiné barvy pleti považován za rasistický. Jako adekvátní se totiž v takovém případě považuje termín „of colour“. Jak vysvětluje článek na webu Buzzfeed, rozdíl mezi těmito dvěma termíny spočívá v tom, že výraz coloured vymysleli lidé bílé pleti, aby se odlišili od ostatních. Je proto považován za termín vyjadřující nadřazenost a útlak. Termín of colour je naopak termínem, který vzešel přímo od těch, kterých se týká.

Jak uvádí anglická Wikipedie, Delanyho dědeček se narodil jako otrok. Spisovatel působil jako profesor angličtiny a komparativní literatury na několika amerických univerzitách. Je držitelem několika celoživotních literárních ocenění, mimo jiné i stejného titulu, který letos obdržela Lackeyová.

V reakci na spisovatelčin přešlap vydala organizace SFWA oficiální vyjádření, kde vyjádřila lítost nad nešťastným termínem. „Předně se chceme omluvit všem účastníkům i hostům, kteří byli této nadávce vystaveni. Znemožnili jsme přístup k tomu panelu, abychom zamezili dalším škodám. Za druhé pak okamžitě vyjímáme Mercedes Lackeyovou z konference a všech dalších panelů, kterých se měla účastnit,“ zaznělo v oficiálním vyjádření.

Nadávka prý porušila pravidla konference. „Lackeyová zjevně nechtěla nikomu ublížit. Je starší a patrně zmatená ze změn v žargonu. Zaměnila výraz coloured, který se používal v jejím mládí, s termínem of colour, který je standardem dnes,“ uvedl na obhajobu jednasedmdesátileté autorky autor sci-fi a fantasy blogu Death Is Bad.

Za spisovatelku se postavili i jiní autoři, kteří vyjádřili politování nad tím, že si Lackeyová v jeden moment dojde pro celoživotní ocenění, aby byla v ten následující s ostudou vykázána z konference.

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.