Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Město Brno nabídlo Milanu Kunderovi čestné občanství

Kultura

  14:04
BRNO - Spisovatel Milan Kundera možná dostane čestné občanství Brna, města, v němž se před 80 lety narodil. Radnice ho udílí každé čtyři roky a letos je spisovatel mezi šesti nominovanými. Kundera městu potvrdil, že poctu je připraven přijmout.

Milan Kundera foto: Vlachos RemyČTK

Je však nepravděpodobné, že by si pro ni osobně přijel do Brna. Do vlasti se nevrací. Navíc cestování mu komplikuje jeho zdravotní stav. "Návrh jsem podal loni 12. června. Milan Kundera stvrdil dopisem, že si mého návrhu váží, a pokud město Brno schválí občanství, že je připraven tuto výsadu přijmout," řekl primátor Roman Onderka.

Návrhy nyní posoudí komise. Pokud by ze šestice vybrala právě autora slavného románu Nesnesitelná lehkost bytí, převzal by si občanství nejspíš ve Francii. Z Brna by mu ho tam odvezli představitelé města.

Kundera, nejznámější spisovatel českého původu, do vlasti několik let nejezdí. Na Moravu si nepřijel ani pro Cenu města Brna, jejíž udělení mu schválili zastupitelé před čtyřmi lety. Ocenění za něj na jeho přání převzal šéfredaktor časopisu Host Miroslav Balaštík.

Kromě Kundery navrhli letos předkladatelé na udělení čestného občanství Brna už jen jednu žijící osobnost - válečného letce a rodáka z Brna-Tuřan Emila Bočka. Další občanství by město udělilo in memoriam, a to kardiochirurgovi Janu Navrátilovi, malíři Bohumilu Matalovi, generálu Bohuslavu Všetičkovi a hudebnímu skladatelovi a publicistovi Aloisi Piňosovi. Podle primátora dostane občanství jen jeden ze šestice navržených.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!