Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mezi čtenáři vítězí Harry Potter, za ním Děti z Bullerbynu

Kultura

  9:00
Na seznamy knih charitativního projektu Čtení pomáhá stále přibývají nové tituly, na špičce nejčtenějších se ale stále drží spisovatelka J. K. Rowlingová. Zdá se, že její Harry Potter a Fénixův řád a Harry Potter a kámen mudrců nemají mezi dětskými knihami a knihami pro mládež konkurenty.

Joanne K. Rowlingová foto: Reprofoto

Na paty Harrymu šlapou téměř půl století staré příběhy Oleho, Lasseho, Bosseho, Anny, Lisy a Britty od Astrid Lindgrenové – Děti z Bullerbynu. Mezi oblíbenými tituly je i další dílo této švédské spisovatelky, a to Pipi Dlouhá Punčocha.

Děti z Bullerbynu

Mezi mladými čtenáři jsou velmi oblíbené fantasy příběhy. Anglický spisovatel J. R. R. Tolkien završuje svým prvním dílem trilogie Pán prstenů – Společenstvo prstenu – první desítku nejčtenějších titulů Čtení pomáhá. Úspěšný je také Tolkienův přítel z Irska Clive Staples Lewis, autor sedmidílného cyklu Letopisy Narnie.

Mezi desítkou nejoblíbenějších knih najdeme ale i české autory a tituly. Je to třeba Karel Poláček s knihou Bylo nás pět či Ondřej Sekora a jeho Ferda mravenec, poprvé vydaný v roce 1962, Eduard Petiška a Staré řecké báje a pověsti a v neposlední řadě Josef Kolář a Z deníku kocoura Modroočka.

Mezi nejčtenější patří také čeští klasikové Karel Čapek, Jaroslav Foglar, Jan Werich a Jiří Žáček.

Na seznamy Čtení pomáhá stále přibývají nové knihy. Vybírá je porota, v jejímž čele stojí Zdeněk Svěrák. Prozatímním cílem je sto různých titulů pro každou z věkových kategorií.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...