Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Ve Varech nás zastoupí Světýlka a Mord, v porotě zasedne Geoffrey Rush

Geoffrey Rush na červeném koberci závěrečného ceremoniálu (9. července 2022). foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, jehož 58. ročník se koná od 28. června do 6. července, zveřejnil svůj program. V hlavní soutěži nás zastoupí snímek Světýlka režisérky Beaty Parkanové a dále Mord debutujícího tvůrce Adama Martince. Jedna z nesoutěžních sekcí připomene sto let od smrti Franze Kafky. Hlavní hvězdou poroty bude hvězdný australský herec Geoffrey Rush, který zde před dvěma lety převzal celoživotní ocenění.
  16:32

V hlavní soutěži se letos utká dvanáct děl. Mezi dalšími i snímky z Norska, Německa, Gruzie, Japonska a Portugalska. Tuzemskou kinematografii zastoupí dva filmy. Jedním bude nový snímek Světýlka od režisérky Beaty Parkanové. Ta už dříve na festivalu uvedla své předchozí filmy Chvilky a Slovo.

Ve filmu Světýlka si opět zahrají Parkanové oblíbení herci Martin Finger a Jenovéfa Boková a dále Veronika Žilková, Elizaveta Maximová či Aleš Bílík. Hlavní role ovšem patří mladé herečce Mie Bankó, snímek totiž pojednává o malé dívce, která si jednoho dne začne uvědomovat partnerskou krizi svých rodičů.

Druhým českým zářezem v hlavní soutěži bude celovečerní debut režiséra Adama Martince nazvaný Mord, který specifickým způsobem přibližuje fenomén pravé české zabijačky. Slovenskou produkci pak zastoupí film Ema a smrtihlav.

O případném českém úspěchu bude letos rozhodovat velké jméno, dorazí totiž australský herec a mim Geoffrey Rush. Ten si na předloňském ročníku převzal z rukou Jiřího Bartošky Cenu za mimořádný umělecký přínos a jako hlavní hvězda si podmanil závěr festivalu.

Rushe k celosvětové slávě v roce 1996 katapultovala role v dramatu Scotta Hickse Záře, za niž obdržel Oscara, Cenu BAFTA, Zlatý glóbus nebo výroční ceny newyorských či losangeleských kritiků. V roce 2004 získal Emmy za ztvárnění titulní role ve snímku Život a smrt Petera Sellerse.

Světově známou osobností v porotě tak pořadatelé navazují na loňskou účast americké herečky Patricie Clarksonové. I ona sem zavítala podruhé poté, co zde v roce 2019 získala cenu. Členkou hlavní poroty bude i česká herečka Eliška Křenková, v porotě soutěže Proxima pak zasedne režisérka Adéla Komrzý.

Mia Bankó a Veronika Žilková ve filmu Světýlka

Zmíněná programová sekce Proxima letos představí taktéž dvanáct filmů. Za Českou republiku to bude intimní snímek Od marca do mája v režii slovenského absolventa FAMU Martina Pavola Repky. Celkem zde bude k vidění hned sedm debutujících tvůrců.

Dorazí Sencov?

Zvláštního uvedení se dočká deset děl, z toho šest českých. Například snímek Vlny od Jiřího Mádla, očekávaný dokument Jana Zajíčka a Vladimíra 518 Architektura ČSSR 59-89 či třeba dokumentární prvotina Marie-Magdalény Kochové Ta druhá věnovaná fenoménu „skleněných dětí“. A také hudební dokument Tatabojs.doc, který režisér Marek Najbrt natočil o naší oblíbené kapele. Svůj nový snímek Real ze zážitků na frontě zde možná osobně představí ukrajinský režisér Oleg Sencov. Bude ovšem záležet na tom, zda ho pustí ukrajinská armáda.

Organizátoři v čele s programovým ředitelem Karlem Ochem se taktéž vyjádřili k loňské kontroverzi, kdy byl na příkaz čínské vlády z hlavní soutěže stažen čínský snímek a o hlavní cenu se tak utkalo pouze jedenáct děl. V letošní nabídce je pouze jeden koprodukční snímek s čínskou stopou (Cizinec), takže se podobná situace neočekává. Soutěžit bude v kategorii Proxima. Nové ruské snímky pak programové tvůrce nezaujaly.

V retrospektivě nazvané Touha stát se Indiánem: Kafka a film uvede festival díla od ceněných tvůrců, k nimž patří Orson Welles, Martin Scorsese, Ousmane Sembene, Jan Němec nebo Steven Soderbergh.

V čele titulů stojí dvojprogram z dílny Stevena Soderbergha, který jej sám Varům navrhl. V roce 1991 natočil mystérium Kafka, o třicet let později původní materiál razantně přestříhal pro „němý film se zvukem a hudbou“ s názvem Mr. Kneff.

K vidění bude i adaptace Procesu v režii Orsona Wellese, Scorseseho snímek Po zavírací době či Umělec v hladovění, jejž točil Masao Adači. Česko zastoupí Proměna z exilové éry Jana Němce, debut Vladimíra Michálka Amerika a variace na Kafkovu poetiku Postava k podpírání, kterou režírovali Pavel Juráček s Janem Schmidtem.

Festival s magazínem Variety vzdá též poctu uznávané castingové režisérce Francine Maislerové, jíž vedle projekce bude patřit master class. Pracovala mimo jiné s Denisem Villeneuvem na obou dílech Duny, s Terrencem Malickem na Stromu života nebo s Alejandrem Gonzálezem Iñárritu na dílech Revenant Zmrtvýchvstání a Birdman.

Pořadatelé dříve oznámili, že Cenu prezidenta filmového festivalu Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme na letošním 58. ročníku herec Ivan Trojan. Festival letos také vzdá poctu Francine Maislerové, jedné z nejuznávanějších castingových režisérek, která je držitelkou patnácti cen Artios Awards udělovaných Casting Society of America.

Autoři: ,

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...