Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Michael Cunningham představuje v Praze novou knihu

Kultura

  20:35
PRAHA - Americký spisovatel, autor slavného románu Hodiny a držitel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham, se v Praze v Americkém centru setkal se svými čtenáři a s fanoušky literatury. Čeští čtenáři mají ještě možnost se s autorem setkat v pátek ve Viole a v sobotu v kavárně Louvre.

Americký spisovatel Cunningham se v Praze sešel se svými čtenáři foto: ČTK

S prezidentem Festivalu spisovatelů Michaelem Marchem a s hosty hovořil o knize By Nightfall (S příchodem noci), která v jeho zemi vyšla letos v září. Zároveň přečetl úryvek z právě vznikající novely.

Cunningham přijel do českého hlavního města na pozvání Nadačního fondu Festival spisovatelů Praha. S českými čtenáři se sejde ještě v pátek ve Viole a v sobotu v kavárně Louvre.

Americký spisovatel Cunningham se v Praze sešel se svými čtenáři

Kniha By Nightfall zatím nebyla do češtiny přeložena. Ve svém edičním plánu ji má nakladatelství Odeon. Podle Marche je to román velmi poetický a člověk si ho vychutná, když si ho přečte vícekrát a pomalu. Velkou roli prý v něm hraje použití jazyka a času. Román pojednává o newyorském obchodníkovi s uměním Peteru Harrisovi, který se ocitá v určité krizi. Je sice šťastně ženatý a relativně úspěšný, přesto cítí, že mu něco chybí.

Cunningham byl v kontaktu s českými čtenáři uvolněný a příjemný. Vtipkoval a povzbuzoval hosty k otázkám. Lidé se ptali na různé detaily z jeho předchozích knih a na inspiraci. Celý večer byl v anglickém jazyce.

Michael Cunningham

Je nositelem prestižní Pulitzerovy ceny, obdržel ji v roce 1999 za román Hodiny, který byl s úspěchem i zfilmován. V roce 2002 ho natočil britský režisér Stephen Daldry, hlavní roli spisovatelky Virginie Wolfové si v oscarovém snímku zahrála Nicole Kidmanová.

Cunningham zatím napsal šest románů, z nichž kromě Hodin dosud česky vyšly dva - Domov na konci světa a Vzorové dny. Všechny tři vydal Odeon.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat