Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEJ HITY: Snadné je žít

Kultura

  7:00
PRAHA - Veřejně tahle kapela ještě neexistovala, přesto už prožívala svou první tvůrčí krizi. Repertoár tvořilo sotva pět šest písniček; chyběly zejména texty, často i jejich tvůrce Jiří Macháček na zkoušce. Nebyl ještě hereckou hvězdou dnešního jasu, přesto se dokázal pracovně vytížit – ať již herecky u filmu, nebo coby Doktor Vinetú za mikrofonem tehdejšího mystifikačního Rádia Limonádový Joe.

Zpěvák skupiny Mig 21 Jiří Macháček. foto: Lidové noviny

Tehdy by však sám potřeboval nějakého doktora; skutečného! Ležel s chřipkou ve svém dejvickém bytě a potil se. Skupinový kolega Tomáš Polák mu vařil čaj a domlouval: „Chtělo by to tu naši kapelu pořádně rozjet – a podle mého nejlíp do latinskoamerického stylu. Jenomže to by bylo zapotřebí, abys ze sebe konečně vypotil taky nějaký text.“ Nařčený zpěvák nejprve polkl horký nápoj a pak si vzpomněl: „Kdysi jsem začal psát text na písničku The Girl From Ipanema.

Mig 21: Snadné je žít

Hudba: Tomáš Polák
Text: JiříMacháček
Hraje: Mig 21
Rok vydání: 2001

1. Když ti vítr napne plachtu,
když ti plachta popožene jachtu
když ti jachtou jízda dodá klid
když ti květy kosa kosí,
když ti květy dívka k nosu nosí
když ti rosí kapku dává pít
jak snadné je žít, snadné je žít

2. Když ti vítr napne plachtu,
když ti plachta popožene jachtu
když ti jachtou jízda dodá klid
když ti země zrno dává,
když ti v zemi zrno obdělává
porobený zemědělský lid
jak snadné je žít, snadné je žít

Mezihra :

3. Když ti vítr napne plachtu,
když ti plachta popožene jachtu
když ti jachtou jízda dodá klid
když se trubka plní vzduchem,
když se vzduchem protroubí tvým uchem
když ti trubač trubky tříbí cit
jak snadné je žít, snadné je žít

4. Když ti osud tvé dny sčítá,
když je sčítá a pak odečítá
když si tě Bůh k sobě nechce vzít
když ti osud tvé dny sčítá,
když je sčítá a pak odečítá
když si tě Bůh k sobě nechce vzít
jak snadné je žít, snadné je žít,
snadné je žít.

Nebyl ještě úplně dokončený – pokud si dobře vzpomínám, tak měl hotové dva řádky.“ Druhý den přišel Polák z Prahy nemocného navštívit znovu; namísto pomerančů přinesl melodii. Na řadě byl marod – bylo třeba dopsat první sloku a přidat k ní další tři. „První byla o plavbě na jachtě – jak moc je to fajn. A co dalšího umožňuje snadné žití? Nedalo mi mnoho práce představit si, že jsem šlechtic, který má velké pozemky, na nichž pracuje zemědělný lid – a druhá sloka byla na světě,“ vypočítává vystudovaný právník.

Třetí sloku sladkého života zasvětil zvuku trumpety, pak se však dostavila poetická bezradnost: „Dlouho jsem nevěděl, jak tuhle snadnou písničku ukončit. Vítr vane, poddaní makaj, trumpeta hraje – to by byl pech, umřít zrovna v takovouhle krásnou chvíli! A bylo to,“ krčí rameny nedostudovaný herec. „Když ti osud tvé dny sčítá / když je sčítá a pak odečítá / když si tě Bůh k sobě nechce vzít / jak snadné je žít, snadné je žít,“ zpívá dodnes – a společně s ním zpravidla celý sál. Tak je tomu teď, cesta písně Snadné je žít za slávou však nikterak snadná nebyla.

Poprvé byla natočena v roce 2000 a objevila se na v současné době prakticky nesehnatelném sampleru, který v témže roce vydal časopis Reflex u příležitosti svého desátého výročí. Ani druhá verze nevstoupila v širší povědomí; lépe řečeno, nezná ji vůbec nikdo. Nikdy nebyla vydána, i když byla natočena, a to na přání režiséra Davida Ondříčka pro jeho snímek Samotáři, kde JiříMacháček hrál postavu Jakuba. Tentokrát byla natočena v pomalejším tempu, zato v delší verzi. „Nazpíval jsem ji stejně, jako by to na plátně udělal Kuba – naprosto zhulenej,“ přiznává s odstupem Jiří Macháček, co tehdy věděl jen producent a tvůrce scénické hudby Jan P. Muchow. Všichni byli s výsledkem spokojeni.

Leč režisér filmu podle scénáře Petra Zelenky nakonec usoudil, že by titulkovou písní až příliš zvýhodnil jednu ze sedmi hlavních postav, jež měly mít ve snímku rovnocenný prostor.

Od premiéry uplynul necelý půlrok. Mig 21 byl se svou skladbou potřetí ve studiu – tentokrát ji točili pro svou debutovou desku, které nakonec dala jméno. Navíc byla titulní skladba vybrána jako pilotní singl. Gramofirma věřila v její hitový potenciál, rozhlasoví dramaturgové oponovali – píseň nesplňuje rádiový formát; podle těchto kritérií se má refrén rozeznít do půl minuty, zatímco tahle nezkušená kapela se k nejmelodičtější části písně dobrala až po třiatřiceti vteřinách! Dalo to hodně přemlouvání. A kdo ví, jak velkou roli nakonec sehrála tehdejší popularita Jiřího Macháčka, z něhož Samotáři učinili filmovou hvězdu.

Nakonec byl opus Snadné je žít přece jen vypuštěn do rozhlasového éteru – o jeho úspěchu nejlépe svědčí několikatýdenní prvenství v rozhlasové hitparádě a prodej desky, který přesáhl hranici pětapadesáti tisíc nosičů. „Byl to náš první hit – a dodnes je to písnička, kterou končí každý náš koncert,“ tvrdí JiříMacháček, „několikrát už jsme zkusili na závěr zařadit jinou skladbu, ale vždycky jsme se zase pokorně vrátili k písni Snadné je žít. Není prostě snadné žít bez ní!“

Nej hity každé pondělí

Příště čtěte - David Koller: Chci zas v tobě spát

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...