Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřela představitelka průvodčí z filmu Proč?, Milce Zimkové bylo 71 let

Kultura

  12:36
Zemřela slovenská herečka Milka Zimková, bylo jí 71 let. Na Slovensku se proslavila především hlavní rolí ve snímku Pásla kone na betóne, na jehož scénáři se podílela společně s režisérem Štefanem Uherem. Čeští diváci ji znají hlavně jako průvodčí, kterou chce banda fotbalových chuligánů ve filmu Proč? vyhodit z vlaku.

Spisovatelka, herečka, režisérka a scenáristka Milka Zimková se narodila v Okružné u Prešova v roce 1951. Studovala herectví na divadelní fakultě v Bratislavě a po ukončení studia v roce 1973 nastoupila do trnavského divadla. Později byla bez stálého angažmá a působila na volné noze, tedy ve svobodném povolání.

V roce 1974 se objevila poprvé na televizní obrazovce ve filmu Don Juan alebo láska ku geometrii a o čtyři roky později debutovala ve filmu Zlaté časy, který natočil Štefan Uher. Zimková hrála i v jeho snímku Kosenie jastrabej lúky a zmíněném Pásla kone na betóne z roku 1982, který vznikl podle jejího stejnojmenného prozaického cyklu.

Jako spoluscenáristka a herečka se podílela i na volném pokračování ...kone na betóne, který v roce 1995 natočil Stanislav Párnický.

V roce 1987 ji režisér Karel Smyczek obsadil do role vystrašené vlakové průvodčí, která čelí řádění sparťanských hooligans v podání Martina Dejdara, Jana Potměšila, Jiřího Langmajera a dalších.

Ve svých literárních dílech popisovala zejména prostřední východoslovenského venkova, do něhož zasazovala příběhy žen, které hledají životní štěstí. Charakteristickým rysem jejích knížek bylo využívání východoslovenského dialektu.