Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Mobilní král prasat' Tomáš Hanák vydává písňové album

Kultura

  14:34
PRAHA - Za populární tváří Tomáše Hanáka se dal vždycky tušit autorský potenciál a zdravý odstup od světa hvězd, kam se ovšem po čtvrtstoletí rolí u Věry Chytilové, Tomáše Vorla či Terryho Gilliama poprávu zařadil. Vůbec poprvé nyní Hanák představuje album svých patnácti písní. Ke všem napsal texty a nazpíval je spolu s kolegyněmi z divadla Sklep.

Tomáš Hanák foto: Hynek GlosLidové noviny

Album nazvané Tomáš Hanák se v ničem nepodobá vedlejšáku "zpívajících herců". Zkušený autor neopouští svou lehkost a eleganci, přitom se však zařazuje po bok zběhlým textařům a songwriterům. Rozpoutává divokou jazykovou hru a spolu s autory hudby páchá promyšlené variace na cortézovskou kantilénu (Technopárty), gregoriánské pop-mručení (Chorál sv. Pepy), barové blues (Stesk z Tesc) a další žánry.

Nonšalantně, ale natvrdo při tom jde za silným obsahem: především pojmenovává absurdity dnešního světa médií a konzumentských slastí. To, že jako prvního je vždy připraven knockoutovat sám sebe, potvrzuje úvodní píseň alba Mobilní král prasat. Právě tragikomika a rysy černé grotesky jsou silnou součástí autorského stylu Tomáše Hanáka.

Tomáš Hanák CD

Hyperhymna
Natáčení hudebně pestrého alba vedl skladatel a kapelník David Noll. V rozsáhlém obsazení hrají mj. Peter Binder, Radek Pobořil (Čechomor) a Vladimír Vytiska (Nerez, Sklep). Na albu vedle Hanáka zpívají také Lenka Vychodilová a Hana Navarová. Šanson v podání Jany Hanákové nazvaný Société Industrielle de Mécanique et de Carrosserie Automobile je vzpomínkou na vůz zn. Simca, ovšem dočká se i Wartburg combi, opěný v "okudžavovském" protestsongu.

Málokdo asi tuší, že Tomáš Hanák je i autorem Hyperhymny hypermarketu Český sen ze stejnojmenného filmu – jímavá manipulativní óda v podání Lindy Finkové je jedním z bonusů (s přesnějším označením "malus”) na tomto albu. Aleš Najbrt navrhl pro kolekci design s dominantní zlatou barvou, jež evokuje svět velkých hvězd, kterého se Hanák ve své hře na showbyznys tak přesně dotýká. Strom tedy opět kýve pahýly – tentokrát však v nových písních, které patrně leckoho překvapí jak zábavností, tak zralým názorem.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat