Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Moc, manipulace, šílenství. Začíná queer festival Mezipatra

Kultura

  11:00
PRAHA - Letošní ročník přehlídky Mezipatra v Praze a v Brně nabídne přes sto snímků v několika sekcích.

Z programu přehlídky Mezipatra: Laurence Anyways foto: Mezipatra

Hlavní hvězdou queer festivalu Mezipatra, který dnes začíná v pražském kině Lucerna, bude novinář a filmař David France, který přiveze svůj režijní debut Jak přežít mor (How to Survive a Plague). „Strhující dokument o boji proti AIDS je podle mě nejlepším filmem letošních Mezipater. Snese srovnání s nejvýraznějšími thrillery a hranými dramaty,“ říká ředitel festivalu Aleš Rumpel.

Z programu přehlídky Mezipatra: Jak přežít mor

David France působil jako editor časopisu Newsweek, publikuje v časopisech The New York Magazine, GQ, Vanity Fair či The New Yorker. Napsal i knihu Our Fathers, v níž se věnuje skandálům spojeným s katolickou církví a zneužívánímdětí. Knihu adaptovala televize Showtime, dílo si vysloužilo nominaci na cenu Emmy. Projekce filmu Jak přežít mor je na programu 12. listopadu ve 20.30 v kině Lucerna.

Mezipatra letos nesou téma Moc, manipulace, šílenství a celkem nabídnou přes sto snímků v několika sekcích. Ceny udělí dvě mezinárodní poroty, ve kterých zasedne držitel Ceny Jindřicha Chalupeckého Mark Ther či novozélandská spisovatelka a kritička Cerise Howardová.

Co bych dělal já?

Mezi další očekávané filmy letošních Mezipater patří snímek Xaviera Dolana Laurence Anyways, komedie Místy oblačno nebo vztahové drama Za zdmi.

Z programu přehlídky Mezipatra: Za zdmi

„Letos si při sledování filmu budeme častěji než kdy jindy klást otázku: co bych v takové situaci dělal já? Kdybych měl smrtelnou chorobu a vláda mi říkala, že jako deviant si zasloužím zemřít. Kdyby mého spolužáka zavřeli do převýchovného tábora. Kdyby mého kluka zavřeli do basy. Kdyby největší noviny otiskovaly fotky homosexuálů s výzvou je věšet,“ nastiňuje program Mezipater Aleš Rumpel.

V Praze letos festival Mezipatra potrvá do 14. listopadu, poté se přesune do Brna, kde bude pokračovat až do 22. listopadu. Oficiální ozvěny pak proběhnou v Olomouci a v Ostravě.

Autor:

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...