Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morávek: Ve Francii jsme splnili Havlovo přání

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnské Divadlo Husa na provázku se o víkendu vrátilo z Francie, kde desetkrát odehrálo mezinárodní verzi představení Cirkus Havel.

Režisér Vladimír Morávek po návratu z francouzských divadelních festivalů foto: ČTK

Na souběžných festivalech ve Villeneuve a Avignonu brněnští divadelníci připomněli dramatické dílo bývalého prezidenta Václava Havla. Na jednom z největších divadelních svátků Husa na provázku opakovaně zažila dlouhý potlesk i ovace ve stoje, řekli dnes divadelníci novinářům.

Divadlo Husa na provázku na francouzských festivalech jako jediné reprezentovalo českou kulturu. Cirkus Havel je scénická koláž ze všech Havlových her i jeho dalších textů. Brněnská premiéra se odehrála před čtyřmi lety. O jeho uvedení ve Francii usiloval ještě za svého života i Havel.

Cirkus patří pod šapitó

Pro francouzský zájezd nakonec vznikla zkrácená verze v česko-francouzském znění a s výraznějším podílem artistických čísel. Při týdenním zkoušení režisér Vladimír Morávek zapracoval do ansámblu také 11 francouzských studentů herectví z Lyonu. Představení se odehrávalo v cirkusovém šapitó.

"Plnili jsme tím přání Václava Havla, který si přál, aby se Cirkus Havel hrál v cirkusovém stanu," uvedl Morávek. Premiéry se 15. července zúčastnila také Dagmar Havlová, skupina Plastic People of the Universe a delegace filmu Odcházení. K Havlově poctě připravili francouzští pořadatelé celodenní program s debatami, projekcemi, výstavami a koncerty. Četly se Havlovy hry, mluvilo se o Chartě 77 i Havlově politickém angažmá.

Česko-francouzskou verzi Cirkusu Havel možná zhlédnou i brněnští diváci. Uvažuje se o zařazení inscenace do programu festivalu divadelních škol Setkání/Encounter.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...