Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Morávek: Ve Francii jsme splnili Havlovo přání

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnské Divadlo Husa na provázku se o víkendu vrátilo z Francie, kde desetkrát odehrálo mezinárodní verzi představení Cirkus Havel.

Režisér Vladimír Morávek po návratu z francouzských divadelních festivalů foto: ČTK

Na souběžných festivalech ve Villeneuve a Avignonu brněnští divadelníci připomněli dramatické dílo bývalého prezidenta Václava Havla. Na jednom z největších divadelních svátků Husa na provázku opakovaně zažila dlouhý potlesk i ovace ve stoje, řekli dnes divadelníci novinářům.

Divadlo Husa na provázku na francouzských festivalech jako jediné reprezentovalo českou kulturu. Cirkus Havel je scénická koláž ze všech Havlových her i jeho dalších textů. Brněnská premiéra se odehrála před čtyřmi lety. O jeho uvedení ve Francii usiloval ještě za svého života i Havel.

Cirkus patří pod šapitó

Pro francouzský zájezd nakonec vznikla zkrácená verze v česko-francouzském znění a s výraznějším podílem artistických čísel. Při týdenním zkoušení režisér Vladimír Morávek zapracoval do ansámblu také 11 francouzských studentů herectví z Lyonu. Představení se odehrávalo v cirkusovém šapitó.

"Plnili jsme tím přání Václava Havla, který si přál, aby se Cirkus Havel hrál v cirkusovém stanu," uvedl Morávek. Premiéry se 15. července zúčastnila také Dagmar Havlová, skupina Plastic People of the Universe a delegace filmu Odcházení. K Havlově poctě připravili francouzští pořadatelé celodenní program s debatami, projekcemi, výstavami a koncerty. Četly se Havlovy hry, mluvilo se o Chartě 77 i Havlově politickém angažmá.

Česko-francouzskou verzi Cirkusu Havel možná zhlédnou i brněnští diváci. Uvažuje se o zařazení inscenace do programu festivalu divadelních škol Setkání/Encounter.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!