Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravská galerie ožívá pod taktovkou Kateřiny Šedé

Kultura

  15:00
BRNO - Brněnský Místodržitelský palác, v němž sídlí Moravská galerie, se o víkendu přeměnil na kulturní dům v Bedřichovicích na Brněnsku se vším, co k tomu patří, včetně výčepu nebo výstavy obrázků dětí ze školky. Akce, která bude v různých formách pokračovat až do září tohoto roku, je součástí projektu Bedřichovice nad Temží, pětiletého projektu, který byl zahájen před dvěma lety v londýnské Tate Modern pod názvem Od nevidím do nevidím.

Z promítání dokumentu Jak se dělá mýtus foto: Moravská galerie v Brně

První část projetu proběhla 3. září 2011 před britskou Tate Modern. "Bedřichovice jsem pomocí pomyslných katastrálních hranic přenesla přímo do středu Londýna a osmdesát obyvatel Bedřichovic dostalo za úkol chovat se zde jako doma," vysvětluje autorka Kateřina Šedá, v čem spočívala londýnská část projektu.

Projekt Od nevidím do nevidím přesunul obyvatele Bedřichovic do Londýna

"Tímto způsobem měli svou vesnici ve velkoměstě oživit a zároveň tak dostali možnost se při svých činnostech uvidět. A možnost vidět měli i Londýňané. Osmdesát britských výtvarníků stálo celý den na pomyslných hranicích Bedřichovic a měli náročný úkol: dívat se dovnitř obce a malovat — ne Londýn, který před sebou vidí, ale Bedřichovice, které znají jen z fotografií," dodává Šedá.

ČTĚTE TAKÉ

Dostat město do vesnice

Další částí projektu byla výstava obrazů, které namalovali britští umělci při akci. Současná akce, nazvaná Bedřichovice nad Temží, začala 5. ledna v samotné vesnici Tříkralovou sbírkou a pokračovat bude jak v Bedřichovicích, tak v Moravské galerii. "Spojení s MG navazuje jistým způsobem na spojení s Tate Modern, která mi pomohla jedním směrem dostat obec do města. Moravská galerie v Brně mi pomáhá opačným směrem – dostat město do vesnice," říká Šedá.

Bedřichovice nad Temží jsou pokračováním projektu Od nevdiím do nevidím.

Akce v Moravské galerii zahájila 22. února Otevřením Kulturního domu Bedřichovice v Místodržitelském paláci. Šedá využila současného omezení provozu bedřichovického Kulturního domu kvůli rekonstrukci a nechala převézt jeho vybavení včetně interiérů do brněnské galerie. Nescházejí v ní stoly, švédská bedna, zdi zdobí fotografie obce a v galerii se po dobu konání netradiční výstavy budou konat všechny akce tak, jakoby tomu bylo v Bedřichovicích - včetně promítání amatérských filmů, představení ochotnického divadla Stodola, kalanetika, košt vín, ostatkový průvod atd. Všechny akce jsou přístupné veřejnosti.

Kulturní dům v Bedřichovicích se na čas přesune do budovy Moravské galerie v Brně.

"Doufám, že lidé z města nahlédnou do venkovského světa, lidé z venkova si najdou cestu do do městského, oba se tak propojí a vzájemně obohatí," uvedla Kateřina Šedá.

Akce budou pokračovat i během následujících měsíců. Ve čtvrtek 27. února proběhne například od 18 hodin cvičení kalanetiky, 1. března projde v rámci oslavy svátku Bedřicha ostatkový průvod obcí Bedřichovice a poté Brnem, budovou Moravské galerie. 20. března se budou slavit narozeniny dvou nejstarších občanek Bedřichovic, 24. března pak  představení Ochotnického divadla Stodola.

Vyvrcholením projektu Bedřichovice nad Temží se stane 3. září otevření opraveného náměstí v obci s obnoveným kulturním domem. Na tomto prostoru budou zakomponovány architektonické prvky z Londýna.

Kateřina Šedá (1977)

Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2005. Jako jedna z mála českých umělkyň se dokázala svými netradičními počiny výrazně prosadit v zahraničí. Účastnila se prestižních přehlídek v Kasselu, Benátkách, Lyonu či Moskvě. Její projekty se vyznačují snahou narušit stereotypy chování jednotlivců, skupin lidí i celých komunit.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...