Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravská ves se stěhuje do Londýna

Kultura

  13:48
LONDÝN/PRAHA - Přímo v ulicích osmimilionové britské metropole „vyroste“ v sobotu malá moravská vesnice. Česká umělkyně Kateřina Šedá sem totiž z vísky Bedřichovice „přesadí“ osmdesát moravských vesničanů. Neobvyklá performance se uskuteční pod patronací galerie Tate Modern.

Stárci a stárky při průvodu o Šlapanických slavnostech. Šlapanice jsou město na Moravě, pod které Bedřichovice spadají. foto: wikipedia.org

Osmdesát obyvatel třísethlavých Bedřichovic u Brna bude v prostředí britského velkoměsta dělat to, co by normálně dělalo doma. Začíná se proto už za úsvitu, v 6.15 ráno. Bedřichovičtí budou zametat, hrát nohejbal, zpívat se svým sborem nebo zdravit kolemjdoucí česky. Prostor pro tyto činnosti Šedá vymezila od budovy Tate Modern až ke katedrále svatého Pavla na ploše, která přesně odpovídá rozměrům vesnice.

KATEŘINA ŠEDÁ A JEJÍ ŽIVÉ UMĚNÍ

Kateřina Šedá (vpravo), česká výtvarnice

Kateřina Šedá (1977) je česká výtvarnice zabývající se především konceptuálním uměním. Žije v Praze a v Brně-Líšni. Roku 2005 obdržela Cenu Jindřicha Chalupeckého za projekt Je to jedno. Většina jejích projektů spočívá v téměř nerozeznatelném prolínání života a umění. To, co lidé běžně dělají, přenáší do prostředí umění.

Vzásadě se jedná o jakousi sociální koláž, ve které bude na „podkladovou vrstvu“ Londýna přenesen půdorys moravské vesnice. Šedá ještě pozvala osmdesát britských amatérských výtvarníků, kteří budou na hranicích imaginárního otisku Bedřichovic v londýnském centru podle fotografií malovat pohledy na vesnici. Performance se jmenuje Od nevidím do nevidím a skončí soumrakem, tedy v 19.44.

Akci v Tate Modern Šedá chystala několik let, projekt kvůli nedostatku financí musela několikrát odložit. Vedle Jiřího Kovandy je jednou z mála českých umělců, které Tate Modern oslovila k vytvoření samostatného programu.

Podle doprovodného textu k výstavě jsou cílem umělkyně především sami Bedřichovičtí. Zásahem do jejich každodenní rutiny, který se ale vlastně od jejich běžného života nebude lišit, budou moci sami sebe a své sociální konvence nahlédnout novým způsobem. Jako u předchozích projektů Šedé je sobotní akce pouze vyvrcholením dlouhodobého přípravného procesu, během něhož se opakovaně setkávala s občany vesnice. Musela je přesvědčit, aby se na podobném díle chtěli podílet.

Tate Modern

Přes své mimořádné mezinárodní úspěchy zůstává Šedá pevně spojena s českým či přesněji moravským prostředím. Pohybuje se v elitním prostředí světového výtvarného umění, ale neustále do něj přináší svůj pohled.

Zde možná hrozí i nebezpečí, se kterým si Šedá bude muset – jako každý jiný umělec – nějak poradit. A to: opakování. To je sice pro úspěšné fungování ve světě umění důležité – aby si vás zapamatovali. Ale může se stát, že se z nadějné umělkyně stane cestovní kancelář, která bude pořádat jen mírně obměňované exotické výlety středoevropských vesničanů a jejich reálií do světových výtvarných institucí.

Projekt Od nevidím do nevidím se podobá principu starší akce Nic tam není, provedené v roce 2003 v Ponětovicích, jen několik kilometrů od Bedřichovic. A sousedskou komunitu už na výlet vyvezla v rámci svého projektu Furt dokola v roce 2008.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat