Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Moravský podzim nabídne i koncert ve vile Tugendhat

Kultura

  16:00
BRNO - Jako přehlídku dramaturgických objevů a světového interpretačního mistrovství pojali pořadatelé 47. ročník festivalu Moravský podzim. Ozdobou programu je Londýnský symfonický orchestr se špičkovým dirigentem Valerijem Gergijevem.

Vila Tugendhat foto: archiv MAFRA - Tomáš Hájek

Festival, na němž vystoupí také další věhlasní umělci z Polska, Ruska nebo Norska, nově pořádá Filharmonie Brno a získal dvouletou periodicitu.

Přehlídku zahájí 27. října koncert ke 100. výročí narození a 20. výročí úmrtí dirigenta Františka Jílka. Vystoupí Filharmonie Brno, kterou Jílek vedl jako šéfdirigent. Zazní například dvě sinfonietty spjaté s Brnem - jednu složil Leoš Janáček, druhou Vítězslava Kaprálová. "Interpretační hvězdou večera bude ve dvou klavírních koncertech proslulý ruský pianista Boris Berezovskij," uvedla ředitelka festivalu i brněnské filharmonie Marie Kučerová.

Na státní svátek 28. října naplánovali dramaturgové Český den. Při dopoledním matiné i odpoledním koncertu zazní výhradně česká hudba v podání Graffova kvarteta a dechového kvinteta Phoenix. V dalších dnech vystoupí například komorní orchestr Kremerata Baltica, Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice, Apollon Musagette Quartett nebo Trondheimští sólisté s norským repertoárem, který v Česku není příliš známý.

Londýnští symfonici zahrají Berlioze

Závěrečný koncert festivalu obstará 8. listopadu Londýnský symfonický orchestr. Při svém jediném vystoupení v Česku provede slavnou Fantastickou symfonii Hectora Berlioze i další skladby téhož autora. Zazpívá mezzosopranistka Karen Cargillová.

Dějištěm jednotlivých koncertů jsou Besední dům, Janáčkovo divadlo, ale také například kostel u minoritů a skleněný pokoj vily Tugendhat. Vstupenky budou v předprodeji od 16. září. "Snažíme se připravit pro své posluchače 'festival' v pravém slova smyslu, nejen strohou přehlídku uměleckých výkonů," uvedla manažerka přehlídky Lucie Šnajdrová. Program proto tvoří také besedy a ochutnávky ruských, norských a polských specialit.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...