Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Možná přijde i Wałęsa. Noví X-Meni se vracejí do Polska

Kultura

  8:00
Filmová série X-Men tentokrát zavítala do polské slévárny v 80. letech minulého století i do starého Egypta. A ,samozřejmě, do Osvětimi.

Uwaga! Michael Fassbender jako Magneto usazený v Polsku. foto: CINEMART

X-Meni patří v rámci komiksového mainstreamu k hloubavějším, sofistikovanějším dílům. Poctivě pamatují na zásadní cílovou skupinu komiksových dobrodružství, tedy na zakomplexovaného teenagera, který nechce být sám se svou „jinakostí“. Přesně takový pocit totiž zažívají mutanti, o nichž tato série vypráví. A jejich komunitní existence je tudíž v rámci fikčního světa přirozená, nikoli poněkud násilně dotvářená jako v případě jiných sérií.

Etické, psychologické a filozofické otázky, které X-Meni řeší, jsou většinou položeny věrohodněji než jinde a zvykli jsme si i na relativně syrový dotek s konkrétní, „nepohádkovou“ realitou. Snímek X-Men: První třída z roku 2011 začíná výjevem z koncentračního tábora v okupovaném Polsku, kde nacistický lékař drasticky testuje nadpřirozené schopnosti malého mutantského chlapce Erika Lensherra – budoucího Magneta. Ne každý z diváků a kritiků tehdy prolnutí komiksového výmyslu s reálnými nacistickými zločiny strávil, převládlo však uznání za odvahu chopit se takto tématu holokaustu. (Návrat k tomuto motivu v současném filmu je ovšem opravdu diskutabilní: člověk nemusí být přecitlivělý, aby mu hrdinové v komiksových kostýmcích v kulisách osvětimského památníku přišli poněkud nepatřiční.) Tvůrci si tehdy pohráli také s karibskou krizí a následující film X-Men: Budoucí minulost z roku 2014 zavedl diváky do roku 1973 a odehrával se na pozadí války ve Vietnamu.

X-Men: Apokalypsa
X-Men: Apokalypsa: Rose Byrne.

Nejnovější výhonek této série X-Men: Apokalypsa se posunul o další dekádu dál, do roku 1983 – a našince může potěšit, že zčásti těsně za české hranice, do Polské lidové republiky. Erik – Magneto (Michael Fassbender) tam totiž zapustil kořeny, má ženu a dcerku, traumata zažehnal a schopnost manipulovat kovovými předměty tají. Snad ale právě kvůli svému vztahu k železu si našel práci v hutním provozu. Málem to vypadá, že se další dějinnou epizodou zachycenou v X-Menech má stát vzestup Solidarity a pád komunismu. Tak daleko ale americký zájem o středoevropské dění samozřejmě nesahá. Politické nuance se neřeší, atmosféru východního bloku v 80. letech obstará žigulík, pár trabantů a polští policajti s luky (!), kteří přijdou sebrat Magneta a nemohou přitom mít s sebou nic kovového. Že jsou polští dělníci bilingvní a rozumějí jak polštině, tak angličtině, netřeba zdůrazňovat.

Skutečné dějiny jsou tentokrát zastoupeny jen obecně pojatým napětím mezi supervelmocemi a jaderným zbrojením. Hlavní problém se vynoří ze starého Egypta – je to „megamutant“ zvaný Apokalypsa, který při svém reinkarnačním putování historií načerpal vlastnosti skoro všech jiných mutantů. Když se probudí v dotyčném roce 1983, svět se mu nelíbí a chce jej napravit. Bohužel tak, že jej za pomoci čtyř pomocníků z řad mutantů v podstatě zničí.

X-Men: Apokalypsa

USA 2016

Režie: Bryan Singer

Hrají: James McAvoy, Michael Fassbender, Oscar Isaac ad.

Premiéra 19. 5.

Snímek X-Men: Apokalypsa tentokrát čerpá spíše z legitimního, ale méně výrazného inspiračního zdroje než v posledních dvou filmech: provokativní hru se závažnými historickými událostmi nahradily nezávazné výpůjčky oblíbených motivů populární kultury, vyskytující se od Mumie přes Harryho Pottera po Star Wars.

Jestliže tedy jedním z ceněných aspektů série X-Men v poslední době bylo, že není fantazijním světem jen pro sebe, pak je snímek X-Men: Apokalypsa jistým zklamáním. Na druhé straně slušně natočené zábavy pro lehce depresivní děti je v něm pořád dost.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!