Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Může stroj dostat Oscara? Režisér Kaye obsadí do hlavní role svého filmu robota

Kultura

  8:00
LOS ANGELES - Britský režisér Tony Kaye (Kult hákového kříže, Oddělen) připravuje svůj nový film Druhorozený (2nd Born). Do hlavní role obsadí speciálně upraveného robota. Kaye doufá, že v budoucnosti se stroje budou moct ucházet o herecké ceny stejně jako lidé.

Robot - ilustrační foto. foto: Reuters

Magazín Deadline přinesl informaci o tom, že se režisér Tony Kaye rozhodl dát přednost stroji před lidským hercem. Půjde o speciálně upraveného androida (humanoidní robot), kterému budou filmaři postupně vštěpovat různé herecké metody. Kaye doufá, že ho americké Sdružení filmových a televizních herců (Screen Actors Guild) uzná jako právoplatného herce. To by znamenalo, že bude možné robota nominovat na Oscara, Zlatý glóbus i jiné ceny.  

Návrat do budoucnosti a fotečka k tomu. Herci z oblíbeného filmu se sešli po 33 letech

Kayeho film Druhorozený bude přímo navazovat na komedii Prvorození (1st Born) s Valem Kilmerem a Denise Richardsovou v hlavních rolích. V ní se smíšený novomanželský pár neúspěšně pokouší o dítě. Film přijde do kin letos na podzim. V rámci návaznosti je tak pravděpodobné, že se Kayeho snímku diváci dočkají nejdříve v roce 2019.

Znamená to konec filmových hvězd z masa a kostí, protože je bude stačit prostě a jednoduše vyrobit na montážní lince? Co by na to asi řekl Karel Čapek? S myšlenkou umělé inteligence jako mluvícího herce si nicméně zábavní průmysl už nějakou dobu pohrává. Tento model robotů se nazývá RoboThespian (Thespian je staré anglické označení pro divadelního herce) a kromě hraní mohou sloužit například jako průvodci nebo logističtí pomocníci. V Česku jsou v současné chvíli dva - jednoho má liberecká iQLANDIA a druhého Planetárium Ostrava.

Tony Kaye, nepřehlédnutelný svým vzhledem, se proslavil hlavně oceňovaným dramatem Kult hákového kříže s Edwardem Nortonem v hlavní roli. Spolupracoval také například se skupinou Red Hot chilli Peppers na několika videoklipech k jejich písním. Nyní také údajně pracuje na televizním snímku Hollywoodská děvka (Hollywhore) inspirovaným hnutím Me Too.