Pondělí 16. září 2024, svátek má Ludmila
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muzeum hudby vystaví na dva týdny tisk nedávno objevené Mozartovy a Salierovy skladby

Kultura

  15:30
PRAHA - Originál skladby, jejíž části složili slavní skladatelé Wolfgang Amadeus Mozart a Antonio Salieri a kterou odborníci dlouho považovali za ztracenou, vystaví České muzeum hudby. V jeho fondech vzácný tisk nedávno objevil německý badatel. V muzeu v Karmelitské ulici v Praze budou moci zájemci záznam skladby a libreto od básníka Lorenza Da Ponteho vidět od 26. února do 11. března.

Skladba s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia, na které spolupracovali Wolfgang Amadeus Mozart, Antonio Salieri a další skladatel známý pod jménem Cornetti. foto: ČTK

Na skladbě s názvem Per la ricuperata salute di Ophelia s Mozartem a Salierim pracoval ještě další skladatel, o němž odborníci vědí jen to, že se jmenoval Cornetti. Dílo vzniklo k oslavě zpěvačky, která interpretovala díla obou slavných skladatelů.

Tisk bude vystaven v blízkosti jednoho z nejdůležitějších předmětů Národního muzea, kladívkového klavíru z 18. století, na nějž hrál Mozart během své první návštěvy Prahy v roce 1787. Skladbu si mohou zájemci poslechnout na portálu Muzeum 3000.

Skladbu potvrzující nikoli rivalitu, ale spolupráci dvou slavných hudebních skladatelů ztotožnil v Českém muzeu hudby německý muzikolog a skladatel Timo Jouko Herrmann. Odborníci o díle věděli, považovali ho však za ztracené.

Herrmann loni bádal v on-line sbírkách muzea v souvislosti se svou prací na Salieriho katalogu děl. V seznamu děl objevil i název dnes prezentované skladby, který díky svému dlouholetému bádání o Salierim znal.

Skladba vznikla v roce 1785 k příležitosti uzdravení oblíbené anglické zpěvačky Nancy Storaceové působící ve Vídni, která byla ceněnou interpretkou Salieriho a Mozartova díla. O hlas přišla při premiéře opery, v níž účinkovala. Událost inspirovala k napsání radostné písně k uzdravení pěvkyně Lorenza da Ponte, autora libreta k Mozartově zřejmě nejslavnější opeře Don Giovanni.

Libreto se dostalo do sbírek Národního muzea v 50. letech 20. století jako konfiskát, zpracováno bylo poprvé v roce 1976.

Autor: