Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum nočníků, seskok výsadkářů, filmový bazar. Pražská muzejní noc zpřístupní 80 objektů

Kultura

  13:00
PRAHA - Letošní dvanáctý ročník Pražské muzejní noc chystá v sobotu 13. června pro návštěvníky rekordních 80 objektů, z nichž některé budou v rámci této akce zpřístupněny vůbec poprvé. Celkem se do akce zapojilo 48 institucí. K nejoblíbenějším patří tradičně Technické a Národní muzeum, kde očekávají organizátoři největší nával i letos.

Národní muzeum, pohled od nové budovy. foto: Muzeum Karla Zemana

„Je možné, že se do hlavní budovy Národního muzea a do Technického muzea budou stát fronty, to je bohužel dáno nutností regulovat počet návštěvníků v budově,“ říká Koordinátorka Pražské muzejní noci Petra Belaňová. V případě menších a vzdálenějších objektů bude podle ní přístupnost lepší. „Loni navštívilo akci téměř 170 tisíc lidí a podobnou nebo větší návštěvnost očekáváme i letos. Rekordní počet lidí jsme zaznamenali v letech 2008 až 2012, kdy počet návštěvníků dosahoval až dvou set tisíc,“ dodává Belaňová.

K oblíbeným atrakcím Pražské muzejní noci patří také Letecké muzeum Kbely, kam bude návštěvníky vozit speciální autobusová linka číslo 6, která bude jezdit v cca desetiminutových intervalech na trase Staroměstská – Prosek – Letňany – Letecké muzeum. Celkem bude návštěvníkům k dispozici jedenáct zvláštních autobusových linek, které budou v provozu po celou dobu konání akce od sedmé hodiny večerní do jedné ráno.

Návštěvníky láká i Muzeum Karla Zemana.

Muzeum nočníků i Vládní salónek českých drah

Kromě tradičně se účastnících muzeí a galerií se letos k akci přihlásily i další instituce. Nováčky letošního ročníku jsou Charita Česká republika, Knihovna AV ČR, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Galerie Villa Pellé, Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, Muzeum historických nočníků a toalet, Pražská plynárenská, a.s. s Plynárenským muzeem a České dráhy a.s. s Vládním salonkem na Hlavním nádraží.

Vstup do většiny objektů a jejich doprovodných akcí je stejně jako doprava zdarma. Pražskou muzejní noc pořádají Národní muzeum, Dopravní podnik hlavního města Prahy a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími institucemi.

Bohatý doprovodný program nabízí desítky akcí zahrnujících speciální programy pro děti, výtvarné díly, taneční vystoupení, projekce filmů, přednášky, plavby lodí, workshopy a dílny, ukázky práce kriminalistů a vojenských historiků a mnoho dalšího….

Kompletní program najdete ZDE.

Tipy z programu:

Pilotem na chvíli
Možnost stát se na chvíli pilotem a vyzkoušet jeden z letových trenažerů v originální kabině stroje (L 39 a větroň Orlík).
Od 19:00 do 01:00 v Leteckém muzeu Kbely.

Seskok výsadkářů
Seskok vojenských výsadkářů z 24. základny dopravního letectva.
Od 19:30 do 19:35 v Leteckém muzeu Kbely.

Rekonstrukce dinosaura ve 2 hodinách
Pro všechny, koho zajímají anatomická tajemství dinosaurů. Jak paleontologové rekonstruují jejich podobu, co všechno k tomu potřebují a jak se rodí takový obraz dinosaurů? Mgr. Karel Cettl vše názorně předvede a odpoví na dotazy návštěvníků.
Od 21:30 do 23:00 v Přírodovědecké fakultě UK - Chlupáčovo muzeum historie Země.

Kokoschkovy pohledy na Prahu
Krátké komentáře ke klíčovým dílům výstavy Oskar Kokoschka a Praha - z důvodu omezené kapacity výstavy probíhá v auditoriu v 6. patře s obrazovou dataprojekcí.
Od 20:30 do 20:50 ve Veletržním paláci

Filmový blešák
Bazar, na kterém můžete obohatit své knihovničky a filmové sbírky knihou, filmovým šperkem, VHS kazetou nebo legendárními modely festivalových tašek. K dispozici bude i občerstvení. 
Od 19:00 do 20:30 v Museu Montanelli, kde je právě k vidění výstava na Film!.

Workshopy animace a trikové tvorby
Ukázky výroby trikového a animovaného filmu metodou ploškové animace a loutky v prostorové scéně.
Od 19:00 do 23:00 v Muzeu Karla Zemana. 

 

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!