Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na AniFest připluje Žlutá ponorka. I se svým animátorem

Kultura

  14:30
TEPLICE - Dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu animované tvorby startuje tento pátek a potrvá do prvního máje.

Jednou z perel letošního AniFestu je film Žlutá ponorka foto: AniFest

V pátečním ránu akci zahájí pásmo nových českých večerníčků a slovenské pohádky. Oficiální zahájení se uskuteční večer v Koncertním sále Domu kultury v Teplicích za přítomnosti všech osobností festivalu včetně čestného prezidenta - britského animátora a režiséra Geralda Pottertona. Následovat bude projekce filmu Žlutá ponorka s hudbou Beatles, na které se slavný animátor podílel.

AniFest proběhne ve dnech 26. dubna až 1. května 2013 současně v Teplicích, Krupce a Duchcově. Každý den nabídne řadu atraktivních filmů pro malé i velké fanoušky animované tvorby včetně pestrého doprovodného programu. Na filmové projekce je bude zvát unikátní festivalová znělka, která pochází z dílny výtvarníka a animátora Noro Držiaka, držitele ocenění Český lev za film Alois Nebel.

Jak to bylo s Robinsonem

O vítězství v letošní soutěžní přehlídce animovaných snímků AniFest usiluje celkem 149 finálových titulů z více než 1400 přihlášených filmů. Na plátnech se promítnou také snímky od předních světových autorů, například dua Vladimir Leschiov a Kaspar Jancis (Estonsko, Lotyšsko), Atsushiho Wady (Francie), Reginy Pessoa (Portugalsko), Ivana Maximova (Rusko) či Ülo Pikkova (Estonsko).

České publikum bude moci ocenit také díla, která zazářila na přehlídkách vyhlášených filmových festivalů, třeba belgický snímek Oh Willy…, oceněný Evropskou asociací animovaného filmu Cartoon d´Or, nebo Junkyard holandského režiséra Hisko Hulsinga, jenž byl prohlášen za nejlepší film posledního Montrealského festivalu.

Českou animovanou scénu zastoupí Tramvaj Michaely Pavlátové (Annecy International Animated Film Festival) či nejnovější 3D večerníček Libora Pixy Nejmenší slon na světě.

V nejsledovanější kategorii AniFestu - Celovečerní animované snímky - se představí tři kandidáti, kteří již dosáhli ocenění nebo nominace na řadě světových festivalů. Promítat se budou filmy Selkirk – pravdivý příběh Robinsona Crusoe, Vánoce Waltera a Tandooriho a O Apóstolo.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?
Hledání dárku pro dítě nebo maminku: Co takhle jim darovat zábavu ve vaně?

Na relax ve vaně mnohdy v každodenním shonu zapomínáme. Koupelovými solemi a koncentráty německé značky tetesept darujete svým blízkým odpočinek a...

Mohlo by vás zajímat