Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na českých aukcích loni sběratelé utratili rekordních 946 mil. Kč

Kultura

  12:00
Loňský rok byl na tuzemském aukčním trhu rekordní. Na šesti desítkách aukcí sběratelé a investoři utratili 946 milionů korun, což je o sedm procent meziročně více. Uvedli to zástupci internetového serveru Artplus, který se tuzemským aukčním trhem dlouhodobě zabývá. Server také představil svoji ročenku, která údaje o českém aukčním trhu v roce 2013 shrnuje.

Výstava Františka Kupky v Salmovském paláci na Hradčanech foto: ČTK

"Oproti předchozí sezoně, kdy celkový obrat z roku na rok vzrostl o víc jak třetinu, to ale signalizuje jisté zpomalení," upozornil Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art&Antique. Nejpozitivnější zprávou loňského roku není podle něj výše obratu, ale vzrůstající kultivovanost aukčního prostředí.

ČTĚTE TAKÉ

V zahraničí se nejdráž prodal Kupka

Ke koupi deseti nejdražších obrazů loňského roku by případný zájemce potřeboval 123 milionů korun; všechny ceny Artplus uvádí včetně aukční přirážky. Českému umění se dařilo i na zahraničních aukcích. Obraz Studie na červeném pozadí od Františka Kupky se s cenou více než 60 milionů korun stal nejdražším dílem českého umění prodaným kdy v aukci. Rekord domácího aukčního trhu drží i po loňském roce Kupkův Tvar modré prodaný v roce 2012 včetně poplatků za 55,75 milionu korun.

Obraz Františka Kupky Tvar modré

Na aukčním trhu se loni, podobně jako každý rok, objevilo kolem 22.000 uměleckých děl a starožitností. Nového majitele našlo téměř 10.000 z nich, tedy 43 procent. Celkový počet nabízených děl se meziročně snížil o osm procent, počet prodaných děl však zůstal zachován, díky čemuž mírně vzrostla úspěšnost.

Průměrná cena prodaného díla na aukci byla 43 000 Kč

Za více než milion korun se loni prodalo 157 děl. Tyto položky představují pouhých 1,6 procenta z celkového počtu vydražených děl, připadá na ně ale 58 procent celkového obratu. Za více než 100.000 korun se prodalo 782 děl. Průměrná cena děl prodaných na českých aukcích, bez milionových položek, vychází na 43.000 korun. Ta podle Skřivánka vzrostla proti předchozím letům, kdy činila kolem 35.000 korun; neznamená to ale, že by rostly ceny, sběratelé si podle něj vybírají především kvalitnější artefakty.

Bohumil Kubišta: Zátiší

Českému aukčnímu trhu dominuje klasická moderna, fenoménem světových aukcí je především poválečné a současné umění. Na aukcích Christie´s a Sotheby´s sběratelé a investoři loni utratili 11 miliard dolarů. Triptych od Francise Bacona z roku 1969 byl v listopadu vydražen za rekordních 142,4 milionu dolarů.

Autoři ročenky o českém aukčním trhu dnes také zveřejnili nový Art Index, který by měl vypovídat o situaci na současné domácí výtvarné scéně. Žebříček zahrnuje stovku českých výtvarníků narozených od roku 1950, kteří se v posledních deseti letech aktivně prosazovali na české a mezinárodní scéně. Autoři indexu hodnotili právě účast na výstavách, zisk uměleckých cen, zastoupení galeriemi či výrazné umělecké počiny.

Bodování do čela Art Indexu 2014 vyneslo Jiřího Kovandu, za ním jsou Kateřina Šedá a Eva Koťátková. Mezi stovkou umělců se umístilo 48 finalistů či laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého. V první desítce je šest držitelů ceny. Umístění finalistů v žebříčku vnímáme jako velký úspěch a také signál, že porota dokázala vybrat a ocenit ty mladé umělce, kteří dosahují nemalých úspěchů na umělecké scéně nejen u nás, ale také v zahraničí, říká Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Nejdráže prodaná díla na českých aukcích v roce 2013

1. Bohumil Kubišta Zátiší 18,49 mil.
2. Emil Filla Malíř 18,375 mil.
3. Jindřich Štyrský Všední probuzení 12,24
4. Toyen Ztroskotání ve snu 12
5.-6. František Kupka Antropoides 10,8
5.-6. Jindřich Štyrský Kořeny 10,8
7. Čchi Paj-Š´ Vadnoucí lotosy a vážka 10,788
8. Konstantin Makovskij Zrození Afrodity 10,2
9. Jan Zrzavý Benátky I. 10,05
10. Antonín Procházka Mužská hlava 9,46
(ceny jsou včetně aukčních provizí)
zdroj: Artplus.cz hrm rot

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...