Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na co George Lucas není pyšný? Disney možná vydá původní neupravenou verzi Star Wars

Kultura

  18:00
Slavná sága Star Wars (Hvězdné války) letos oslaví čtyřicet let od premiéry prvního dílu. Kromě nového dílu, který má mít premiéru v prosinci, si studio Disney možná pro fanoušky připravilo opravdový bonbónek - několik fanouškovských serverů uvedlo, že letos nejspíše vyjde ve formátu Blu-ray neupravená verze původní filmové trilogie.

Darth Vader (Star Wars) foto: Reprofoto

Originální neupravovaná trilogie Star Wars (nazývaná také GOUT - George ́s Original Unaltered Trilogy) je kolekce původních tří filmů (epizoda 4, 5 a 6) v takové podobě, v jaké byla promítána při premiéře v kinech. Ta sice vyšla v setu v roce 2006, ale používala obraz z nepopulárního média LaserDisc (předchůdce DVD) z roku 1993. Kvalita obrazu tak byla, k rozčarování fanoušků, velmi špatná. Verze Blu-ray by tento problém mohla vyřešit. Možnost její vydání oznámilo hned několik fanouškovských serverů.

George Lucas byl známý tím, že do každého nového vydání Star Wars přidával nové věci - střípky dialogů, digitální efekty i různé nové detaily, aby se původní trilogie více vizuálně přiblížila té nové, která začala vycházet o více než dvacet let později. V rozhovoru pro magazín Today řekl, že byl s původními verzemi velmi nespokojený a reedice byly právě způsobem, jak film dolaďovat..

RECENZE: Rogue One: Star Wars Story - smutná mise vedlejších hrdinů

V únoru 2016 se fanouškovské skupině Type Negative 1 povedlo digitálně zrekonstruovat původní snímek Nová naděje z filmových pásek z roku 1977. V této verzi chybí několik dialogů, umělé efekty jsou místy spíše k smíchu, někteří mimozemšťané jsou viditelně loutky a když se Han Solo střetne s Greedem v Mos Eisley, tak Greedo vůbec nevystřelí.

Felicity Jones ve filmu Rogue One: Star Wars Story
Rogue One: Star Wars Story

Od 13. do 16. dubna se v Orlandu na Floridě koná akce Star Wars Celebration - festivalu, která sdružuje vše, co má se Star Wars něco společného. Studio LucasFilms oznámilo, že na akci bude speciální panel s novinkami. Je tedy pravděpodobné, že pokud bude očekávaná Blu-ray neupravená verze oznámena, stane se tak právě tam.

V Česku se různé verze ságy Star Wars zmiňují také kvůli měnícímu se českému překladu v rámci různých verzi z různých let. V roce 1991 byla v českých kinech uvedena epizoda 6 pouze v dabované verzi. „Ta byla strašná. Vyznačovala se mimo jiné tím, že si překladatel zcela vymýšlel. C-3PO v jednu chvíli říká: „neumím dobře vyprávět. Nejsem Spielberg.“, uvádí na své stránce překladatel František Fuka. Chlupatý parťák pašeráka Hana Sola se jmenuje Chewbacca, ale v devadesátých jeho jméno překládali jako Žvejkal.

Star Wars (Hvězdné války) je série amerických sci-fi filmů. Sága má na kontě sedm Oscarů, z toho šest za díl Nová naděje (1977) , včetně ceny za nejlepší film.