Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Febiofest přijede Almodóvarova hvězda Carmen Maura i herec z Trainspottingu

Kultura

  12:33
PRAHA - Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest uvede od 17. do 25. března a pak v regionech 150 filmů z 56 zemí v téměř šesti stovkách projekcí. Nově oznámenými hosty jsou múza Pedra Almodóvara herečka Carmen Maura a hvězda filmů Dannyho Boyla, drogový dealer z Trainspottingu, skotský herec Peter Mullan.

Carmen Maura ve filmu Pedra Almodóvara Ženy na pokraji nervového zhroucení. foto: Reprofoto

„Maura převezme se slovenskou herečkou Emílií Vášáryovou a italským režisérem Markem Bellocchiem na slavnostním zahájení v Obecním domě cenu Kristián za přínos světové kinematografii,“ uvedl šéf programu Štefan Uhrík.

Carmen Maura (*1946) je jednou z nejdůležitějších tváří španělské kinematografie, na kontě má čtyři ceny Goya a bohatou filmografii zahrnující na sto čtyřicet filmových a televizních rolí. Proslavila se zejména filmy režiséra Pedra Almodóvara, například Ženy na pokraji nervového zhroucení, Matador nebo Co jsem komu udělala?. Zahrála si i ve filmech dalších významných režisérů jako je Carlos Saura (film Ach, Carmelo!, Zavázané oči).

Stejné ocenění jako španělská herečka získá při zakončení britský scenárista Peter Morgan. Herec Peter Mullan bude oceněn už v průběhu festivalu. Mezi padesáti zahraničními hosty bude i jeden z nejvýraznějších evropských herců současnosti Daniel Brühl.

Herec Peter Mullan ve filmu Trainspotting (1996)

Nově bude udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím chtějí organizátoři upozornit na nespravedlivě vězněné umělce a novináře. V porotě zasedne herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof.

Febiofest společně s Českou mincovnou poctí v letošním roce ražbou pamětní medaile hereckou legendu Rudolfa Hrušínského. Naváže na loňskou poctu Karlu Fialovi, představiteli role Limonádového Joea. První dva vyražené exempláře získají Hrušínského synové Rudolf a Jan. „Jako námět medaile posloužila Hrušínského bohatá filmová tvorba. Na rubové straně vymodeloval autor Martin Dašek filmový pás, v němž lze najít miniatury jednotlivých rolí. To celé je osvíceno dobovou promítačkou,“ komentoval to Lukáš Jokl z České mincovny.

Febiofest 2016

Letošní novinkou je možnost zvolit osobnost, které se této pocty dostane v rámci příštího Febiofestu. Mezi nominovanými jsou Oldřich Nový a Vladimír Menšík. Takzvané programové pocty festivalu představí několik filmů tvůrčích nebo hereckých osobností festivalu. Budou jimi herci Danielu Brühlovi, režisérům Janu Cvitkovičovi a Marku Bellocchiovi, herečce Carmen Maurové a scenáristovi a dramatikovi Peteru Morganovi.

Předprodej v multikině CineStar Praha - Anděl začne ve středu 9. března ve 12:00 a ve 14:00 v CineStaru na Černém Mostě. Online předprodej na adresách www.febiofest.cz a www.cinestar.cz bude zahájen 9. března minutu před půlnocí. Cena lístku je 89 korun v případě 3D projekcí 99 Kč. Zakoupením lístku za 129 korun lidé podpoří částkou 40 korun komunitní centrum pro seniory a jejich blízké Život 90. To je charitativním partnerem 23. ročníku, jeho cílem je mimo jiné umožnit seniorům žít plnohodnotný život tam, kde to mají rádi - doma.

Součástí festivalu je program Febiofest Music Fest, který se koná pro veřejnost zdarma od 18. do 24. března v prostorách garáží kina CineStar Praha - Anděl. Regionální ozvěny se od 29. března do 21. dubna uskuteční ve čtrnácti městech.

Carmen Maura ve filmu Pedra Almodóvara Ženy na pokraji nervového zhroucení.
Carmen Maura ve filmu Pedra Almodóvara Co jsem komu udělala?
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat