Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na festival do Ostravy přijede oscarový kameraman Řeka Zorby

Kultura

  7:00
OSTRAVA - Walter Lassally, držitel Oscara za kameru filmu Řek Zorba, bude prezidentem poroty festivalu Ostrava Kamera Oko 2012.

Anthony Quinn a Alan Bates ve filmu Michaela Cacoyannise Řek Zorba foto: Reprofoto

Čtvrtý ročník mezinárodního filmového festivalu Ostrava Kamera Oko 2012, který se zaměřuje na kameramanskou tvorbu, se od 21. září uskuteční v Ostravě. V soutěžní sekci se v české premiéře představí snímky z filmových festivalů. Přehlídky se letos osobně zúčastní i oscarový kameraman Walter Lassally. Muž oceněný za snímek Řek Zorba bude prezidentem mezinárodní poroty.

Ostrava Kamera Oko 2012

Mezinárodní soutěž uvede šest filmů, které získaly ocenění i pozornost světové kritiky na festivalech v Cannes, Berlíně, Benátkách a Locarnu. Návštěvníci se mohou těšit na snímky Post Tenebras Lux, Hotel Mekong, Almayerovo šílenství, Malá čarodějka, Poslední cesta do Macaa a Noc naproti, které se utkají v souboji o cenu za nejlepší kameramanský počin.

"Do soutěže se nám letos podařilo získat velmi originální a vizuálně zajímavé filmy, které zaujaly diváky na nejvýznamnějších filmových festivalech. Jsou to filmy, které můžeme jednoznačně označit za umělecká díla ukazující, někdy dost radikálně, budoucí vývoj kinematografie. Přitom jsou ale divákům přístupná a srozumitelná," uvedla umělecká ředitelka Anna Kopecká.

Součástí festivalu budou už tradičně i retrospektivy nebo kurátorské výběry či soutěž krátkometrážních filmů. Chybět nebudou ani přednášky nebo tvůrčí dílny. V sekci Work in Progress se pak objeví české filmy těsně před dokončením. Připravena je i světová premiéra dokumentárního filmu Karel Reisz: Ten filmový život věnovaného ostravskému rodákovi a zakladateli britského směru Free Cinema.

V pěti sálech bude od 21. do 27. září promítnuto na 100 filmů. Diváci se mohou těšit třeba na čtyřhodinovou verzi Kleopatry z roku 1963 s Elisabeth Taylorovou v hlavní roli. Festival bude slavnostně zahájen v pátek 21. září v industriální Dolní oblasti Vítkovice.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat