Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na JazzFestu Brno vystoupí kromě Portera, Marsalisa a Shortera i Robert Glasper nebo Tomasz Stańko

USA

  17:00
Umělce z různých částí jazzového spektra přidává k už oznámeným hostům JazzFest Brno, který se od 12. února do 28. dubna uskuteční na různých místech Brna. K hvězdnému triu Gregory Porter, Wynton Marsalis a Wayne Shorter přibyli například Robert Glasper, Yaron Herman, Ziv Ravitz či Tomasz Stańko. Nabídku koncertů doplní tuzemské kapely.

Wynton Marsalis v Praze roku 2000 foto: ARCHIV MAFRA - David Port

V celkem 12 koncertních večerech se představí hudebníci ze 14 zemí. Vstupenky na jubilejní 15. ročník JazzFestu Brno jsou v prodeji. Oba koncerty trumpetisty Marsalise s proslulým big bandem Jazz at Lincoln Center 12. února v Sono Centru jsou už ale vyprodané.

Klavírní živel Yaron Herman se vrací 8. dubna na festival po sedmi letech, tentokrát s projektem Everyday v duu s bubeníkem Zivem Ravitzem. „Herman dokáže oslnit jako sólový hráč i jako popoháněč většího ansámblu, ale koncertování v duu se zdá být stvořeno přímo pro něj. Dokáže při něm uplatnit svůj vybraný cit pro melodii i harmonický smysl a zároveň dokonale zužitkovat možnosti, jež mu tento formát vystoupení nabízí,“ uvedl umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Držitel Grammy za za nejlepší vokální jazzové album roku 2014 Gregory Porter

Klavírista a inovátor Robert Glasper se v Brně představí 11. dubna v rámci zřejmě posledního turné s kapelou Experiment v současné podobě a s aktuálním repertoárem. Glasper svým mixem jazzu, hiphopu a r’n’b oslovuje publikum napříč žánry.

Třiasedmdesátiletý polský trumpetistu Tomasz Stańko, který se svým kvartetem vystoupí 17. dubna, stál u zrodu evropského avantgardního jazzu a jako jeden z mála evropských jazzmanů prorazil v USA.

Hudební nabídku festivalu doplní tuzemští muzikanti. Večer jazzového vokálu například představí ansámbl Skety. Představí se také Ondřej Ruml nebo trio Emila Viklického a obrozená formace The Four, s níž na společném koncertu 6. dubna jazzman Petr Dvorský oslaví své padesátiny. Chybět nebudou ani jamsessions, koncert jazzové katedry Janáčkovy akademie múzických umění a vzdělávací workshopy.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.