Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Křivoklátě začíná Noir Film Festival. Promítne 47 filmů

Kultura

  17:00
Návštěvníci Křivoklátu mohou do neděle zhlédnout desítky filmů. Třetí ročník takzvaných noir filmů promítne ve čtyřech sálech během čtyř dnů 47 filmů v devíti tematických pásmech. Pořadatelé letos očekávají 2500 návštěvníků. Přichystány jsou také večerní projekce na nádvoří hradu.

Z filmu Dáma ze Šanghaje Orsona Wellese. foto: Reprofoto

Tou dnešní bude gotický noir film Noc lovce režiséra Charlese Laughtona, jehož atmosféru dokreslí v pozadí stojící gotický palác Křivoklátu z 12. století. „Při slavnostním zahájení, které se koná dnes večer, obdrží režisér filmu Mazaný Filip Václav Marhoul cenu za aktuální pohled na film noir,“ uvedl za organizátory VítGrigartzik.

První projekcí byla dnes noirová parodie Nevěrně tvá z roku 1948. Další parodie zpestří festivalovou nabídku i v následující dny, v pátek to bude například snímek Roberta Zemeckise Falešná hra s králíkem Rogerem z roku 1988 kombinující prvky hraného filmu a animace.

Promítat se bude žánrová klasika  - čtyři filmy režiséra Orsona Wellese: CizinecDáma ze ŠanghajeDotek zla a Proces. Zajímavá bude sekce Remaky, která nabídne například dvě verze filmu Noc a město (z roku 1950 režiséra Julese Dassina a z roku 1992 režiséra Irwina Winklera). 

Československé noir filmy Sám proti městu, Muž v osidlech a Podezřelé okolnosti budou promítány v sálu ČT art v hradní věži. Tam se bude konat i moderovaná debata s patrony festivalu, kterými jsou letos herci Hana Maciuchová, Viktor Preiss, Hana Vagnerová a Tomáš Hanák a režiséři Hynek Bočan a Zdeněk Viktora.

Nebude chybět ani promítání novinek žánru, třeba minisérie Olive Kitteridgeová režisérky Lisy Cholodenkové z produkce HBO. Diváci tak zhlédnou příběh líčící život v zapadlé enklávě na pobřeží v Maine, jehož poklid naruší intriky, zločiny i tragédie místních obyvatel.

Páteční program doplní divadelní představení Leni s herečkou Vilmou Cibulkovou, která za tuto roli „dvorní režisérky“ Adolfa Hitlera Leni Riefenstahlové získala letos Cenu Thálie. Lístky na představení už jsou vyprodané.

Cena vstupenek se pohybuje od 90 do 120 korun na jednotlivé projekce, projekce v sále ČT art jsou za 50 korun, víkendový pas vyjde na 650 korun.

Film noir nemá jasnou definici, podle jednoho z přístupů jde o samostatný žánr, podle jiného jde o vizuální styl se specifickou atmosférou a další charakteristika ho považuje za historicky vymezený cyklus amerických filmů 40. a 50. let.

Autoři: ,