Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Pražském jaru zahrají hudebníci z kapely The Tap Tap

Kultura

  16:30
PRAHA - Mimořádné hudební uskupení The Tap Tap tvořené zdravotně postiženými studenty Jedličkova ústavu vystoupí 21. května příštího roku na festivalu Pražské jaro. Pokračuje tak tradice zařazování hudebních souborů stojících mimo žánr programu nejznámějšího festivalu klasické hudby v Česku.

Koncert The Tap Tap na letošním karlovarském filmovém festivalu foto:  František Vlček, Lidové noviny

Pražské jaro začne příští rok tradičně 12. května a potrvá do 2. června. Jeho 68. ročník zahájí Filharmonický orchestr francouzského rozhlasu, informoval ředitel festivalu Roman Bělor.

"Jsme rádi, že pokračuje spolupráce s pražskou halou Mercedes Forum, kde The Tap Tap vystoupí," uvedl Bělor. V netradičním prostředí v minulosti vystoupily i další soubory zpestřující program Pražského jara. Například letos zde vystoupila slovenská kapela Cigánski diabli s pestrou hudební směsí složenou z lidových písní, filmové hudby i ukázek z oper a operet. Loni sál na pražském Chodově ocenil dlouhým potleskem jazzové vystoupení mladého varhaníka Ondřeje Pivce.

Odvrátili konec světa

Skupina The Tap Tap vznikla v roce 1998, kdy ji založili studenti Jedličkova ústavu. Zakladatelem a kapelníkem je Šimon Ornest. Na doprovodné nástroje hrají hostující profesionální hudebníci. Vozíčkáři mají za více než deset let práce za sebou stovky koncertů a festivalů doma i v zahraničí. První CD s názvem Hopšidyridy nahráli v roce 2006 s ukrajinskou kapelou Huculyk. S The Tap Tap spolupracují například Dan Bárta, Jiří Holzmann, Kamil Střihavka, Jana Augustinová, Tomáš Hanák, David Koller, Ondřej Hejma nebo Xindl X, který složil a nazpíval píseň Řidič autobusu na motivy příběhu bubeníka The Tap Tap Marka Valenty.

Před časem The Tap Tap  vystoupili jako předkapela vystoupili na koncertu Elánu v Praze, letos se představili na 25. ročníku festivalu v Trutnově nebo v pražské Incheba Areně na happeningu s názvem Koncert proti konci světa.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?