Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Na střeše i ve starých záznamech. Pražské jaro má důkladně promyšlený náhradní program

Happy Birthday Pražské jaro! foto: Pražské jaro

PRAHA - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro letos sáhl k mimořádným nápadům. Jedním z nich je třeba i kompozice Happy Birthday.
  14:00

Kompozice Happy Birthday, kterou ke svým 75. narozeninám Pražské jaro objednalo u skladatele Petra Wajsara, zahájila v úterý online koncert ze střechy Rudolfina. Hudební gratulace Pražskému jaru připravili hvězdní interpreti – mezzosopranistky Bernarda Finková a Dagmar Pecková, klavíristé Garrick Ohlsson a Miroslav Sekera, laureáti soutěže Pražského jara – trumpetista Gábor Boldoczki, hornista Radek Baborák, pozounista Lukáš Moťka a varhaník Pavel Svoboda, Pražákovo kvarteto a Epoque Quartet. Pořadem provázel hudebník a režisér Ondřej Havelka.

Mimořádnou formu letošního ročníku Pražského jara prokázal už nápaditý start festivalu, střihový pořad sestavený z atraktivních historických uvedení Smetanovy symfonické básně Má vlast: Vyšehrad z roku 1968, kdy Českou filharmonii dirigoval Karel Ančerl, Vltava s Českou filharmonií a Václavem Neumannem z roku 1981, Šárka z roku 1990 pod taktovkou Rafaela Kubelíka, Z českých luhů a hájů z Pražského jara 1993, kdy byl festival poprvé v historii zahájen zahraničním orchestrem – Royal Liverpool Philharmonic Orchestra řídil Libor Pešek –, Tábor z roku 2011, kdy pod vedením Jiřího Bělohlávka vystoupil Symfonický orchestr Pražské konzervatoře.

Závěrečnou báseň Blaník jsme slyšeli v provedení Vídeňských filharmoniků za řízení Daniela Barenboima v roce 2017.

Leonard Bernstein s Beethovenovou „Devátou“

I pokračování festivalu je letos neobvyklé. Z pěti pražských a jedné brněnské koncertní síně se živě přenáší jedenáct koncertů. S jejich šířením pomáhají Česká televize (kromě koncertů například i Echo Pražského jara, vysílané na ČT art každou neděli od 20 hodin) i Český rozhlas (pravidelné Polední koncerty na stanici Vltava), do zahraničí potom Česká centra a velvyslanectví ČR.

Za zmínku jistě stojí živě přenášený koncert nadaných žáků základních uměleckých škol, stipendistů akademie MenART, kteří rok pracovali pod vedením mentorů sopranistky Kateřiny Kněžíkové, koncertního mistra Jana Fišera a pianisty Iva Kahánka. Koncert je věnován na podporu hudebníků na volné noze. Sbírku inicioval hornista Radek Baborák (více na donio.cz/muzikanti). 

Stálým posluchačům Pražského jara mohou být jistou satisfakcí záznamy významných festivalových koncertů uplynulých let. V sobotu 16. května například festivalový debut norského klavíristy, tehdy třiadvacetiletého Leifa Oveho Andsnese z roku 1993. Poslechnou si také klavíristu sira Andráse Schiffa, který se měl stát rezidenčním umělcem letošního ročníku; jeho vystoupení připomene 2. června koncert z Pražského jara 2008, kdy za doprovodu Budapest Festival Orchestra a pod taktovkou Ivána Fischera uvedl Dvořákův klavírní koncert. V předvečer závěru festivalu je pro diváky připraven opravdový klenot – záznam provedení Beethovenovy Deváté symfonie „S Ódou na radost“ z Pražského jara 1990, kdy v čele České filharmonie stanul Leonard Bernstein.

„Má to pro nás ohromnou symboliku. Tato symfonie měla podle původních plánů letošní ročník s ohledem na velké Beethovenovo výročí zakončovat,“ vysvětluje ředitel Pražského jara Roman Bělor. „Leonard Bernstein vystoupil v letech 1946 a 1947 na prvních dvou ročnících Pražského jara. Pak přijel opět až v roce 1990, stejně jako zakladatelé festivalu Rafael Kubelík a Rudolf Firkušný, na první svobodné Pražské jaro po čtyřech dekádách komunistické totality. Třetího června uplyne třicet let od tohoto památného koncertu.“

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat