Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na thriller Normal děti nesmějí

Kultura

  11:54
PRAHA - V českých kinech se 26. března objeví film režiséra Julia Ševčíka Normal. V tomto dobovém thrilleru ztvárnili hlavní role Milan Kňažko, Pavel Gajdoš a Dagmar Havlová. Jeho přístupnost prý byla stanovena po dlouhé diskusi na 15 let.

Plakát filmu Normal foto: Reprofoto

"Na přání režiséra však vznikne trailer, určený pro internetovou distribuci, který část kontroverzních scén nabídne. Příběh je sice takový, že se z něho slabším povahám podlomí kolena, ale neobsahuje přehnaně explicitní násilí či sexuální scény, aby bylo nutné sáhnout k přístupnosti až od 18 let," řekl mluvčí tohoto projektu Pavel Sladký. Podle něj se režisér Julius Ševčík těší na reakce diváků i na speciální promítání pro světové festivaly.

Dagmar Havlová se vrátila před filmovou kameru po dlouhých 12 letech. Ty totiž uplynuly od chvíle, kdy s režisérem Petrem Weiglem natáčela snímek Jak se dělá opera, než začala pracovat na Ševčíkové projektu. Vzápětí se podílela na snímku Zdeňka Zelenky Kanadská noc; Česká televize odvysílala tento emotivní komorní příběh rodičů, vyrovnávajících se se ztrátou syna, koncem loňského roku. Spoluhráčem Havlové byl tehdy Viktor Preiss.

"V podstatě jsem žádnou hereckou pauzu necítila," podotkla v jednom z rozhovorů. Potřebuje prý kolem sebe jen dobrý štáb, který jí umožní profesionální přípravu. A navíc - scénář ji velice oslovil. Své záběry dokončila loni na jaře jen několik dnů předtím, než pražské Divadlo Archa 7. května oznámilo, že se kvůli zdravotním problémům neobjeví v inscenaci hry svého manžela Václava Havla Odcházení.

Ševčík natočil tento thriller s mexickým kameramanem Antoniem Riestrou, který se podílel na filmech Frida a Amores Perros. "Nikdy jsem se nesetkala s kameramanem tak rychlým, tichým a s takovou úžasnou obrazotvorností, se kterou vytváří záběry. Několikrát jsem vůbec nepátrala po tom, kde kamera stojí, což je neuvěřitelné," komentovala to Havlová.

Snímek Normal, vyrobený v česko-makedonské koprodukci, líčí skutečné události. Hlavní postavou je ambiciózní právník, který vstupuje na horkou půdu svého prvního případu. Téměř v předvečer druhé světové války hájí hromadného vraha Kurtena, který jakoukoli právní pomoc cynicky odmítá. Do situace navíc vstupuje tajemná žena obžalovaného. Mladý právník se do případu osudově zaplétá, pod vlivem charizmatického vraha a zvrácenosti doby balancuje na hraně šílenství a nakonec musí usilovat o to, aby sám vyvázl živý.

Producentem snímku je společnost Axman Production. Jeho českou distribuci zajistí společnost Bontonfilm.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat