Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Vypichu se představí Verdiho opera. Koncert Kabátů místo před čtyřmi lety rozbahnil

Kultura

  17:02aktualizováno  18:32
PRAHA - Nezvyklé ztvárnění opery Giuseppe Verdiho Nabucco pod širým nebem, které se uskuteční 29. srpna na pražském Vypichu, nabídne masové scény a sborové výstupy. Představí se v nich nebývalé množství 120 účinkujících. Představení bude jednou z mála open-air operních událostí v metropoli. Za pořadatele o tom informoval Roman Helcl.

Areál byl postaven na louce u obory Hvězda na pražském Vypichu. Do večera se celý naplnil, přišlo 60 tisíc diváků. foto: MAFRA - Dan Materna

Na pražském Vypichu se v letech 2009 a 2014 s hudební produkcí představila rocková skupina Kabát. Koncert před čtyřmi lety vyvolal rozporuplné reakce, protože desetitisíce fanoušků zanechaly louku na Vypichu, kde se místní běžně procházejí, sportují nebo tráví čas s dětmi, poškozený.

Vypich po koncertu skupiny Kabát.
Rekordní návštěva na koncertě skupiny Kabát. Fanoušci se houfovali už odpoledne.

Především se ale vlivem deště a těžké techniky z travnaté plochy stalo bahnité oraniště, které komplikovalo i nadcházející rekonstrukci bitvy na Bílé hoře. Mnozí Pražané si na dopady koncertu stěžovali na sociálních sítích. Podle radního Prahy 6 pro dopravu a životní prostředí Romana Mejstříka ale stejná situace nehrozí.

„Návštěvnost se očekává zhruba desetinová oproti Kabátům v roce 2014. Lidé navíc budou sedět, tehdy stáli,“ vysvětlil Mejstřík, proč městská část poškození louky na Vypichu neočekává. Oproti koncertu před čtyřmi lety také Praha 6 dostane od pořadatele poplatek za zábor louky a 10 procent ze vstupného. Z toho tedy může zaplatit případné úpravy prostoru. „Ve výpůjční smlouvě je navíc uvedeno, že pořadatel prostranství uvede do původního stavu,“ dodal Mejstřík.

Smradlavé bahniště. Lidé si stěžují na zdevastovaný Vypich po Kabátech

Největší operní produkcí v Praze pod širým nebem je představení v přírodním divadle v Šárce, na které chodí každoročně přes 10 tisíc lidí. Účinkuje zde několik stovek herců a komoparzistů. Letos se uskuteční 2. září a bude uvedena opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

Opera čerpá z biblického příběhu

Výpravné provedení Nabucca s kulisami, kostýmy a velkým sborem doplní pyrotechnické efekty a LED stěny s projekcemi s detailními záběry sólistů. „Legendární operu v klasickém nastudování uvidí zdejší diváci v italském jazyce s českými titulky. Jedinečnost celého zážitku umocní špičkoví operní umělci z Itálie, Ruska, Německa, Izraele, České republiky a Bulharska. Na dirigentský stupínek se postaví dirigent Miloš Formáček,“ uvedl promotér Denis Maizner.

Holínky, 75 tisíc lidí, 20 zraněných. To byl rekordní koncert skupiny Kabát

V opeře Nabucco Verdi zhudebnil biblický námět ze Starého zákona. Babyloňané pod vedením krále Nabuchodonozora (Nabucco) vtrhnou do Jeruzaléma, zničí Šalamounův chrám a židovský národ odvedou do zajetí. Židovský bůh Jehova potrestá krále tím, že na něj sešle kletbu šílenství. Nabucco, který musel čelit i intrikám své domnělé starší dcery Abigail, rozpozná svoji vinu, uzná sílu a velikost Jehovy a vrátí židům svobodu.

V titulní roli se jako král babylonský představí barytonista Richard Haan, podvodnici Abigail ztvární sopranistka Iordanka Derilová a jako králova pravá dcera Fenena zazpívá mezzosopranistka Barbora Polášková.

Jednou z nejznámějších písní celého díla je takzvaný Sbor Židů (Va, pensiero), který se stal vedle Triumfálního pochodu z Verdiho Aidy jeho nejpopulárnější melodií. „V době vzniku opery se dílo stalo vyjádřením touhy italského národa po nezávislosti,“ podotkl promotér Maizner.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat