Zlatou palmu z Cannes může při předávání trofejí 25. května získat například i domácí legenda Jean-Luc Godard za 3D snímek Adieu au langage (Sbohem jazyku), který byl ovšem natočen ve švýcarské produkci. "Sbohem jazyku je o muži a ženě, kteří přestali mluvit týmž jazykem. Když se to stane, do věci se vloží pes, kterého chodívají venčit," řekl Godard, když se připravoval na natáčení. Dalšími zástupci pořádající Francie jsou filmy Sils Maria reřiséra Oliviera Assayase a Saint Laurent Bertranda Bonella a The Search Michela Hazanaviciuse.
ČTĚTE TAKÉ |
Hned tři filmy má v soutěži Kanada. David Cronenberg míří do soutěže se snímkem Maps to the Stars, který má na příběhu rodiny Weissových poodhalit stinnou stránku Hollywoodu. O Zlatou palmu bude usilovat také snímek Mommy (Máma) Xaviera Dolana a Captives (Zajatci) Atoma Egoyana.
Derdenneové mají šanci na třetí Zlatou palmu
Po dvou želízcích v ohni mají v canneské soutěži USA a Británie díky filmům The Homesman (režisér Tommy Lee Jones) a Foxcatcher (Bennett Miller), potažmo Turner (Mike Leigh) a Jimmy's Hall (Ken Loach). Už celou sbírku cen z Cannes mají doma belgičtí bratři Dardenneové, kteří tentokrát do tohoto příměstského letoviska přivezou snímek Deux jours, une nuit (Dva dny, jedna noc). Dalším zajímavým jménem, které se utká o hlavní ceny, bude ruský režisér Andrej Zvjagincev, který tu představí svůj snímek Leviatan.
Dále bude soutěžit argentinský režisér Damián Szifron se svým filmem Relatos salvajes, italská režisérka Alice Rohrwacher s filmem Le Mergavilie nebo Japonka Naomi Kawase se snímkem Futusume no mado (Still the water). Zástupcem exotičtějších kinematografií je v oficiálním soutěžním výběru mauritánský snímek Timbuktu, který natočil režisér Abderrahmane Sissako.
Největší a zřejmě nejprestižnější filmový festival propukne na francouzské riviéře 15. května a uvede dohromady více než 1700 filmů. Předsedkyní poroty bude tento rok režisérka Jane Campion, autorka filmů Piano, Piková trojka nebo Jasná hvězda.