Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Nakladatelé přestanou vydávat šest dětských knih autora Grinche. Důvodem jsou rasistické narážky

Jednou z nejznámějších postav Dr. Seussse je určitě zelený nepřítel Vánoc Grinch. foto: WIKIMEDIA COMMONS

LONDÝN - Správci pozůstalosti známého spisovatele s přezdívkou Dr. Seuss oznámili, že šest jeho dětských knih bude uloženo do trezoru. Důvodem jsou rasistické názory v nich obsažené. Chceme reprezentovat všechny menšiny a být inkluzivní, tvrdí správci.
  5:00

Podle společnosti Dr. Seuss Enterprises, která pozůstalost spravuje, k radikálnímu kroku došlo po důkladném konzultování s učiteli, specialisty a odborníky na dětskou literaturu. Šest titulů bude uloženo „do trezoru“ a bude zamezeno jejich dalšímu vydávání. 

Namaskovaný Jim Carrey ve filmu Grinch.
Zloun přišel ukrást Vánoce. Snímek Grinch (2018). Režie: Yarrow Cheney a Scott...

Končí tituly And to Think That I Saw It on Mulberry Street (Když si pomyslím, že jsem to viděl na ulici Mulberry), If I Ran the Zoo (Kdybych řediteloval ZOO), McElligot’s Pool (Bazén pana McElligota), On Beyond Zebra! (Za zebrou!), Scrambled Eggs Super! (Super míchaná vajíčka!) a The Cat’s Quizzer (Kočičí kvíz).

Všechny knihy obsahují nějaký rasový stereotyp. V pohádce And to Think That I Saw It on Mulberry Street vystupuje Číňan s dvěma hůlkami a miskou na jídlo. V povídce If I Ran the Zoo  se objevují dva primitivní Afričané s listy okolo pasu. Podle Dr. Seuss Enterprises jsou tato vyobrazení závadná a ubližují. 

Díla Dr. Seusse jsou pod palbou kritiky již delší dobu. Respektovaná vědecká studie dokázala, že děti mohou rasovou předpojatost získat již zhruba ve třech letech. V sedmi letech se pak jejich názory ohledně jiných ras upevňují. Studie z roku 2019 zase přišla s tím, že jen 2 % Seussových postav není bílé barvy pleti.

Americký spisovatel a ilustrátor Theodor Seuss Geisel (1904 - 1991) vešel do čtenářského podvědomí pod svou uměleckou přezdívkou Dr. Seuss. Má na kontě 46 knih pro děti. Mezi jeho nejznámější postavy patří Kocour v klobouku, Lorax nebo Grinch. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno. 

Na celém světě se prodalo přes 600 milionů jeho knih. Společnost Dr. Seuss Enterprises oznámila, že jen v roce 2020 utržila na jeho dílech obdivuhodných 33 milionů dolarů.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat