Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nařčení z rasismu a transfobie se nevyhnulo ani Georgi R. R. Martinovi

Kultura

  18:00
Wellington - Autor ságy Hra o trůny se dostal do problémů, když na slavnostním večeru literárních cen Hugo (letos vysílaném online) nevhodně žertoval a komolil jména oceněných.

Spisovatel George RR Martin. foto: Reprofoto

George R. R. Martin je sice podle mnohých výborným spisovatelem, ale jako moderátor se úplně neosvědčil. Alespoň ne na letošním předávání cen Hugo, prestižních literárních ocenění v žánru sci-fi a fantasy. Martin měl podmínky poněkud ztížené, neboť letošní ceremoniál se stejně jako řada dalších akcí vysílal online bez přímého kontaktu s publikem nebo oceněnými. 

Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George...
Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George...

Martin při moderování opakovaně komolil jména vítězů jiné barvy pleti, pronesl nevhodný vtip o absenci pohlavních orgánů u oscarových sošek. 

„Fakt, že ta jména komolil někdo, kdo dokázal přijít se jmény jako jsou Daenerys, Viserys a Jaehaerys, je vážně k vzteku,“ napsala na sociální sít Twitter jedna z uživatelek.

Martin byl obviněn i z toho, že záměrně trivializoval úspěchy černošského spisovatele  N.K. Jemisina. Ten cenu Hugo vyhrál třikrát po sobě během tří let, což byl historický milník. Místo toho neustále zmiňoval jméno spisovatele a editora Josepha W. Campbella. Toho se snažila komise ceny Hugo de facto vymazat z historie minulý rok, když ho jedna z oceněných spisovatelek označila za fašistu kvůli jeho názorům. 

„Snad nikdy v životě jsem neviděla žádnou slavnostní ceremonii, která by byla takto neuctivá k vítězům,“ posteskla si kritička Natalie Luhrsová.

Společnost CoNZealand, která ceny Hugo zaštiťuje, se na svých stránkách za Martinovo chování omluvila. 

Celá řada lidí se ale za Martina postavila a celý útok na něj označila za zoufalou snahu bojovníků za sociální spravedlnost (SJW) odstranit oblíbeného spisovatele.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat