Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Národní divadlo je bez ředitele, Černý byl odvolán

Kultura

  12:35
PRAHA - Ministerstvo kultury odvolalo ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, sdělil mluvčí této scény Tomáš Staněk. Odvolací dokument podle něj řediteli doručili úředníci ministerstva. Není jasné, kdo bude řízením první české scény pověřen, dodal.

Národní divadlo foto: Shutterstock

Vedení Národního divadla svolalo na páteční odpoledne mimořádný brífink, kde hodlá odvolaný ředitel vysvětlit svůj postoj ke kroku ministerstva.

Národní divadlo dočasně povede náměstek ministryně kultury Martin Sankot. Ministerstvo kultury zároveň vyhlásilo uzavřené výběrové řízení na nového šéfa divadla, ve kterém osloví vytipované osobnosti.

Ondřej Černý

Ministryně kultury Alena Hanáková jako důvod odvolání Černého uvedla pomalý průběh transformace Státní opery Praha, která je od ledna letošního roku součástí Národního divadla. Základním nedostatkem jsou podle ministerstva "chybně nastavené řídící a provozní procesy, což se kromě ekonomické nestability odráží především v nejistotě a v demotivaci zaměstnanců a uměleckých pracovníků ND a SOP".

REAKCI ONDŘEJE ČERNÉHO ČTĚTE ZDE:

Sloučení Národního divadla se Státní operou se dlouhodobě ukazuje jako problematické. Fúzi prosadilo ministerstvo za vedení Jiřího Bessera, přímo odpovědný za ni byl jeho náměstek Radek Zdráhal. Ani on již na ministerstvu nepůsobí. Sloučení mělo podle původních plánů přinést finanční úspory, skutečná efektivita tohoto kroku je však předmětem ostrých debat.

Budoucnost obou, nyní již společně řízených, scén je v tuto chvíli nejasná. Ministerstvo sice připouští, že slučování scén provázejí problémy, opakovaně ale zdůrazňuje, že tento proces je nevratný.

"Destruktivní" krok?

Ještě v pátek ráno zveřejnilo vedení divadla otevřený dopis, v němž žádalo ministryni kultury Alenu Hanákovou, aby zahájila proces výběru nového ředitele české první scény - Ondřeji Černému by totiž mandát v každém případě skončil nejpozději na konci března příštího roku. Letos v únoru ministerstvo vypsalo konkurz na jeho nástupce, jehož se Černý zúčastnil. V den uzávěrky výběrového řízení tento konkurz MK zrušilo a až do dnešního dne nový nevypsalo. Později vedení ministerstva upřesnilo, že bude nového ředitele vybírat tak, že odborná komise osloví vybrané osobnosti. Tento postup dnes také oficiálně vyhláslo.

V otevřeném dopise z pátečního rána představitelé divadla včetně Černého varují před "nestandardními a nekoncepčními kroky" při výběru nového ředitele, protože by mohly být "destruktivní" a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.

Autoři: ,

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj