Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Národní divadlo v obývacím pokoji. Inscenace Volní jako ptáci je interaktivní pro školáky

Inscenace Volní jako ptáci. foto: Národní divadlo

PRAHA - Krásu z dramatu, pohybu a tance je potřeba sdílet i v době covidové. Národní divadlo myslí na studenty, kterým pandemie přerušila sociální styky. Za inscenací Volní jako ptáci stojí Tereza Dobiášová.
  17:00

Inspiračním zdrojem pro původní fyzické interaktivní divadelní představení byla perská mystická báseň ze 13. století Ptačí sněm. Námět zpracoval v knižní podobě například i populární ilustrátor Petr Sís.

„Nemůžeme zastavit život, a tak v době, kdy jsou zavřené školy a některá divadla nehrají, přicházíme s formátem, který přes digitální technologie umožní sdílení zážitků z tance a hry,“ vysvětluje autorka projektu Tereza Dobiášová.

Inscenace Volní jako ptáci.
Inscenace Volní jako ptáci.

Projekt Volní jako ptáci je z hlediska participace s publikem v českém prostředí úplně mimořádný formát. Představení jsou určená pro školní kolektivy a zájmové skupiny dětí mezí 12 a 16 lety, které se aktuálně nemohou fyzicky potkávat, protože jsou třeba v karanténě.

“Chyběl nám fyzický kontakt, prostor, učili jsme se zacházet s aplikacemi…,” popisuje přípravu online projektu tanečnice Běla Dobiášová. „Studenti ze svých monitorů reagují impulzivněji, než jsem očekávala, cítí se před kamerami svých počítačů zcela přirozeně. Během interakcí jsem měla pocit, jako bychom byli všichni společně v jedné místnosti a užívali si přítomný okamžik.”

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat