Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní galerie nakoupila díla za téměř 30 milionů

Kultura

  17:07
PRAHA - Národní galerie v Praze (NG) se rozrostla o kolekci děl starého umění, která rozšíří expozici ve Schwarzenberském paláci. Cenou je tato akvizice devíti děl, za kterou český stát zaplatil přes 27 milionů korun, nejvýznamnějším přírůstkem děl starého umění v NG od roku 1989. Nová díla jsou již součástí stálé expozice, podrobnosti o jejich nákupu uveřejní galerie ale až v pondělí.

Národní galerie foto: Lidové noviny

Výjimečný je objem akvizice i ve srovnání s ostatními státními nákupy či výkupy uměleckých děl. Největší akvizicí v novodobé historii NG byl nákup děl ze známé Waldesovy sbírky, za něž na přelomu tisíciletí stát zaplatil přes 100 milionů korun. Další nákupy pro NG související s restituovanými díly byly v řádech statisíců či milionů korun, například dvě díla starého umění za 3,6 milionu (Cornelis Pietersz Bega) a 14,7 milionu korun (Camillo Boccacino).

Na nákup nyní získaných děl poskytlo 13 milionů ministerstvo kultury a 14 milionů ministerstvo financí. "Peníze z našeho ministerstva šly z programu ISO (Integrovaný systém ochrany), a i vzhledem k současné finanční krizi jsou tak vyčerpané pro celý letošní rok," řekl ČTK mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.

Mezi další cesty, jak Národní galerie získává nová díla, patří dary či nákupy - i ty se často skládají i z jiných zdrojů než ze státní dotace.

Dary se pohybují v řádech jednoho až šesti milionů korun ročně. Kritiku před časem sklízel nákup díla Josepha Beyuse. Objekt s názvem Auto stál 15 milionů korun, dnes je součástí expozice moderního a současného umění ve Veletržním paláci.

V tomto případě celou sumu uhradil stát - na splátky, a doplatil ji právě v době, kdy se debatovalo o tom, zda má Česká republika zaplatit deset milionů korun za unikátní fragment latinského rukopisu Dalimilovy kroniky vydražený v zahraničí. Na nákup Beyusova díla, jednoho z nejvýznamnějších představitelů německého umění 60. let, získala NG peníze prostřednictvím ministerského programu podpory akviziční činnosti českých muzeí a galerií.

Loni český stát zaplatil několik desítek milionů korun na výkup děl z Freundovy sbírky, vydražený nábytek a obrazy ze sbírky Lichtenštejnů stály 13 milionů a doplácelo se přes 11 milionů korun za druhou část trezorového fondu klášterní knihovny v Teplé u Mariánských Lázní, který získala Národní knihovna. Cena celého souboru, získaného během několika let, je 68 milionů korun.

Díla, která nyní získala NG, pocházejí ze sbírky Antonína Isidora Lobkowicze (1775 až 1819). Galerie koupila ze stejného zdroje už v roce 2007 dva významné obrazy od italských a holandských umělců. Nové akvizice již je možné vidět ve stálé expozici, ale podrobnosti o nákupu chce galerie sdělit až v pondělí. Obrazy se podařilo zakoupit "díky pochopení a vstřícnému přístupu ministerstev kultury a financí", uvádí galerie.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...