Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Natáčí se druhá řada Expozitury. Jan Kraus hraje prezidenta

Kultura

  17:20
PRAHA - Na zámku ve středočeských Hořovicích dnes začalo natáčení druhé řady kriminálního seriálu Expozitura. Stejně jako v případě první šestnáctidílné série napsali scénář investigativní novináři Josef Klíma a Janek Kroupa.

Seriál Expozitura foto: TV Nova

Fikce inspirovaná skutečností

Scénář seriálu Expozitura vychází z přímé zkušenosti autorů, kteří při tvorbě pořadu Na vlastní oči rozkrývali kauzu Berdychova gangu. V seriálu se objevilo mnoho postav spojených s různými kriminálními kauzami. Například zavražděného vládce podsvětí Františka Mrázka pod jménem Mráz ztvárnil David Prachař, šéf gangu David Berdych v seriálu vystupoval pod přezdívkou Drobeček (Martin Sitta), zkorumpovaného policistu Josefa Opavu odsouzeného ke 14 letům vězení v Expozituře přejmenovali na Vladimíra Oravu (Pavel Zedníček) a další zkorumpovaný strážce zákona Petr Koňařík odsouzený k 12 letům vězení v seriálu vystupoval jako Ota Kofčina (Jan Dolanský).

"Příběhy v nové řadě jsou opět inspirovány skutečnými událostmi. Diváky čeká napínavá podívaná s prvky thrilleru z prostředí nejvyšší společnosti," uvedli scenáristé.

Diváci se opět setkají s hlavními hrdiny Terezou Hodačovou a Danem Chládkem v podání Hany Vagnerové a Roberta Jaškówa, jehož postava dozná velkých změn. "Stane se ze mě podivínský samotář, do mého života vstoupí nová žena a také se ukáže, že jsem zapletený do kauzy kolem prezidenta České republiky," sdělil Jašków.

Hlavu státu ztvární Jan Kraus a v seriálu se objeví řadu nových herců, například Anna Šišková, Marek Taclík, Andrea Opavská nebo Jiří Dvořák.

První sérii seriálu, která s točila na motivy skutečných kriminálních činů takzvaného Berdychova gangu, režírovali Petr Kotek a Ivan Pokorný. Druhé se režie ujal Jiří Chlumský. Televize Nova začala kriminální seriál Expozitura vysílat v září 2011. Termín vysílání druhé řady zatím neupřesnila.

Zájem diváků i pokuta

Seriál Expozitura nazvaný podle oddělení elitního policejního sboru, kde ke zločinům docházelo, vzbudil pozornost reálných aktérů i některých politiků. Údajně se o něj podle Lidových novin zajímal i bývalý ministr vnitra Stanislav Gross, jemuž skupina Expozitura přímo podléhala. Expremiér to však popírá. Seriál se setkal s velkým zájmen diváků. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) provozovateli TV Nova CET 21 udělila kvůli násilným scénám v seriálu Expozitura pokutu 300 tisíc korun.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat