Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návrat královny české detektivky. Vychází nová kniha Michaely Klevisové Drak spí

Kultura

  14:00
PRAHA - Fanoušci Michaely Klevisové se po roce opět dočkali. Na scénu se již posedmé vrací oblíbený vyšetřovatel, šedesátník Josef Bergman. Nová kniha Drak spí, která zavádí čtenáře na jih Čech, vyšla pod hlavičkou nakladatelství Motto.

Spisovatelka Michaela Klevisová. foto: Archiv Michaela Klevisová

Vraha od začátku neznám, říká o svých detektivkách Michaela Klevisová

„V zapadlé jihočeské vesničce se před čtrnácti lety odehrálo něco, o čem Eliščina matka už nikdy nechtěla mluvit. Dospělá Eliška se teď vrací, aby dávné události pochopila. Po jejím příjezdu však zmizí mladá žena a další je zavražděna. Spojitost zločinu se starým nevyřešeným případem nakonec přivede na scénu Josefa Bergmana. A kriminalista během pátrání po vrahovi zjišťuje, že místní před ním tají temnou minulost i vlastní skříně plné kostlivců,” uvádí nakladatelství motto.

Michaela Klevisová v rozhovoru pro server Lidovky.cz při příležitosti vydání šesté detektivky Sněžný měsíc uvedla, že by nedokázala psát o místě, kde byla třeba jen dvakrát. „Potřebuji vědět, jací jsou tam lidé, jaké mají starosti. Na jihu mám maringotku, pole, a kromě toho tam jezdíme na chalupu. Takže je to takový prozkoumaný kraj. A zrovna jsem přemýšlela nad tím, že tím končím s místy, které dobře znám, pak už se budu asi muset někam vrátit.”

Obálka knihy Drak spí.

Na jaře příštího roku by se měl pod taktovkou České televize začít natáčet také sedmidílný seriál na motivy knih. Scénář je nyní v rukou Lucie Konášové. „Režie se ujme Viktor Polesný, kterému se moje knížky zalíbily. To bylo tak, že si pustil v autě CD s Kroky vraha, které se mu ale v půlce rozbilo a on si šel koupit druhé. A právě to ho utvrdilo v tom, že ten příběh funguje. Přijde mi, že když s ním mluvím, že příběhy vidíme stejně,” řekla pro Lidovky.cz Klevisová.

Klevisová se nijak netají s tím, že právě seriál hrál klíčovou roli v rozhodování, zda sedmá kniha letos vyjde či nikoli. „Myslím si, že kdybych do seriálu neslíbila ten sedmý díl, možná bych už teď psala něco jiného,” uvedla.

Klevisová je dvojnásobnou držitelkou ocenění Nejlepší česká detektivka. V médiích je přezdívána jako královna české detektivky.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat